Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Księżyc => Wątek zaczęty przez: ekoplaneta w Października 09, 2020, 23:27

Tytuł: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 09, 2020, 23:27
ZEA właśnie ogłosiła plany wysłania w 2024 roku swojego łazika na Księżyc  :)

The United Arab Emirates has joined the roll-call of nations looking to visit the moon, with a lunar rover named Rashid scheduled to launch in 2024.

"There are many scientific objectives behind this mission that will help us to better understand the moon," Adnan AlRais of the UAE's Mohammed Bin Rashid Space Centre (MBRSC) told Space.com, "but also in the long run to support our ultimate goal, sending humans to Mars and building settlements on Mars."

Łazik ma wylądować w równikowych rejonach widocznej strony Srebrnego Globu. Oprócz badań naukowych ma testować wpływ środowiska księżycowego na materiały tworzące skafander kosmiczny.

Jak dla mnie jest to bardzo ciekawa misja warta realizacji, zwłaszcza, że stoją za nią Zjednoczone Emiraty Arabskie, które dopiero raczkują w sferze bezzałogowych badań kosmosu  8)

(https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ML2raUjRUnSg9BUx4WabvN-970-80.png)

https://www.space.com/united-arab-emirates-announces-moon-rover-rashid
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Października 10, 2020, 09:35
Super wiadomość
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: station w Października 10, 2020, 23:24
Ile tych misji księżycowych na kółkach nam się szykuje? 3, 4? Oprócz Viper’a, który zapowiada się rewelacyjnie ma przecież też niby lecieć Chandrayaan-3, jeden prywatny no i teraz ten z ZEA. Jakiś pominąłem ?
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Października 30, 2020, 03:42
ZEA zapowiada misję na Księżyc
BY REDAKCJA ON 13 PAŹDZIERNIKA 2020

Księżycowa misja Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA, UAE) jest ambitna. Łazik o nazwie “Rashid” ma być czterokołowy i ważyć 10 kg, a jego szybkość będzie wynosiła do 10 cm na sekundę. Będzie w stanie pokonywać przeszkody do wysokości 30 cm. Na pokładzie mają znajdować się dwie kamery wysokiej rozdzielczości, mikroskop oraz kamera termowizyjna.

Badania wykonane przez łazik skupią się na badaniu regolitu (gleby księżycowej). (...)
https://kosmonauta.net/2020/10/zea-zapowiada-misje-na-ksiezyc/

https://www.thenationalnews.com/uae/science/uae-s-lunar-mission-to-help-build-space-station-on-moon-1.1088045

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4275.msg152050#msg152050
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: ah w Listopada 23, 2020, 18:00
Logo już jest  ;):

(https://www.thenationalnews.com/image/policy:1.1116515:1606144978/na24-emirates-lunar-mission-logo.jpeg?f=1x1&q=1.0&w=1024&$p$f$q$w=73a0b4d)

https://www.thenationalnews.com/uae/sheikh-hamdan-reveals-logo-for-emirates-lunar-mission-1.1116518 (https://www.thenationalnews.com/uae/sheikh-hamdan-reveals-logo-for-emirates-lunar-mission-1.1116518)
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 15, 2021, 16:00
Rashid leci na Księżyc w przyszłym roku w lądowniku zbudowanym przez iSpace
https://www.moondaily.com/m/reports/UAE_to_send_rover_to_the_Moon_in_2022_999.html

Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Września 08, 2021, 04:27
Cytuj
New images of the UAE's lunar rover (final prototype) released by the space centre. Team is carrying out thermal vacuum tests with the help of @CNES
https://twitter.com/SarwatNasir/status/1435157376248713217

2 17.05.23) 2021 wrz 08 19:31 Kosmonauta.net
Łazik Rashid
Zaprezentowano nowe zdjęcia łazika Rashid - misji księżycowej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Końcowy prototyp pojazdu przechodzi własnie testy termiczno-próżniowe we Francji. Więcej na temat tej misji na Polskim Forum Astronautycznym.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4261.msg151348#msg151348
(https://24liveblog.tradingfront.cn/event/2869194784500902551/20210908121719_536281.jpeg)

3 19.05.23)
https://twitter.com/infoshymkent/status/1650763923447054336
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: station w Września 08, 2021, 12:47
Śliczne maleństwo, cholera, pytanie retoryczne czy kolejny prywatny lądownik podzieli los produkcji izraelskiej... W nadchodzących latach powinien nastąpić wysyp takich misji (tj.lądowników), a przynajmniej jedna z nich powinna na 100% polecieć w 2022....
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Września 08, 2021, 15:54
Śliczne maleństwo, cholera, pytanie retoryczne czy kolejny prywatny lądownik podzieli los produkcji izraelskiej... W nadchodzących latach powinien nastąpić wysyp takich misji (tj.lądowników), a przynajmniej jedna z nich powinna na 100% polecieć w 2022....
           ... masz wysyp malych rakiet ostatnio, bo pokazemy ze teraz to sie latwiej robi ... tam bedzie o wiele trudniej,
i obstawiam, ze bedzie o wiele bardziej widowiskowo ... :D I z zerowa skutecznoscia ... a w 2022 to raczej tylko japonczycy poleca ...
Z ich dwoch ladownikow to chyba tylko jeden ma jakies szanse.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Zrodla:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Luna_to_surowa_pani
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: station w Września 08, 2021, 21:09
Śliczne maleństwo, cholera, pytanie retoryczne czy kolejny prywatny lądownik podzieli los produkcji izraelskiej... W nadchodzących latach powinien nastąpić wysyp takich misji (tj.lądowników), a przynajmniej jedna z nich powinna na 100% polecieć w 2022....
           ... masz wysyp malych rakiet ostatnio, bo pokazemy ze teraz to sie latwiej robi ... tam bedzie o wiele trudniej,
i obstawiam, ze bedzie o wiele bardziej widowiskowo ... :D I z zerowa skutecznoscia ... a w 2022 to raczej tylko japonczycy poleca ...
Z ich dwoch ladownikow to chyba tylko jeden ma jakies szanse.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Zrodla:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Luna_to_surowa_pani

Bądźmy dobrej myśli, do 2028 coś na pewno w końcu wyląduje ;)
Tytuł: Odp: Rashid - ksieżycowy łazik Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Września 08, 2021, 22:52
Śliczne maleństwo, cholera, pytanie retoryczne czy kolejny prywatny lądownik podzieli los produkcji izraelskiej... W nadchodzących latach powinien nastąpić wysyp takich misji (tj.lądowników), a przynajmniej jedna z nich powinna na 100% polecieć w 2022....
           ... masz wysyp malych rakiet ostatnio, bo pokazemy ze teraz to sie latwiej robi ... tam bedzie o wiele trudniej,
i obstawiam, ze bedzie o wiele bardziej widowiskowo ... :D I z zerowa skutecznoscia ... a w 2022 to raczej tylko japonczycy poleca ...
Z ich dwoch ladownikow to chyba tylko jeden ma jakies szanse.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Zrodla:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Luna_to_surowa_pani

Bądźmy dobrej myśli, do 2028 coś na pewno w końcu wyląduje ;)
            ... jestem, ale do tego czasu popkornn mi sie zbrzydnie :D BTW, nie ma problemu, ladowac to bedzie cos juz w przyszlym roku.
A potem za  dwa lata juz leci wyprawa na Fobosa, bedzie sie dziac. potem hera i chinczycy, na innych nie licze ... nie
ma wolnych rakiet, bo istniejace beda dowozic kolejne partie satelitow do lacznosci strategicznej na niskeij orbicie.
Spieszmy je ogladac, one tak szybko z nieba spadaja ...  5 lat i zaczynamy wszystko od nowa ...
Ale licze jeszcze na Azje, Raszid pewnie zacznie inspirowac innych ... Z powazaniem
                      Adam Przybyla