Polskie Forum Astronautyczne
Astronautyka => Ziemia - załogowe => Wątek zaczęty przez: Lion97 w Kwietnia 04, 2024, 22:17
-
https://twitter.com/blueorigin/status/1775918473660469440
Firma Blue Origin ujawniła dzisiaj sześcioosobową załogę wykonującą misję NS-25. W skład załogi wchodzą: Mason Angel, Sylvain Chiron, Kenneth L. Hess, Carol Schaller, Gopi Thotakura i były kapitan Sił Powietrznych Ed Dwight, który został wybrany przez prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1961 r. na pierwszego w kraju kandydata na czarnoskórego astronautę, ale nigdy nie otrzymał możliwość lotu w kosmos.
Misja ta będzie siódmym lotem człowieka w ramach programu New Shepard i 25. w jego historii. Do tej pory w ramach programu przeleciało 31 osób nad linią Kármána.
Każdy astronauta zabierze w kosmos pocztówkę w imieniu fundacji Blue Origin, Club for the Future. Program ten zapewnia studentom dostęp do przestrzeni kosmicznej na rakietach Blue Origin, w tym całkowicie cyfrową metodę tworzenia i wysyłania pocztówek, którą można znaleźć tutaj (https://www.clubforfuture.org/postcards/digital-postcards). Misją Klubu jest inspirowanie i mobilizacja przyszłych pokoleń do kontynuowania kariery w STEAM dla dobra Ziemi.
Z punktu widzenia ochrony środowiska prawie 99% suchej masy New Shepard, w tym booster, kapsuła, silnik, podwozie i spadochrony, jest ponownie wykorzystywane. Silnik New Sheparda zasilany jest wysoce wydajnym ciekłym tlenem i wodorem. Jedynym produktem ubocznym podczas lotu jest para wodna, która nie emituje dwutlenku węgla.
Data lotu zostanie ogłoszona wkrótce.
-
Po raz pierwszy od sierpnia 2022 roku New Shepard zabierze załogę na krawędź kosmosu i z powrotem na ziemię! Blue Origin ogłosiło dzisiaj, że jego siódmy załogowy lot, NS-25, wystartuje w zachodnim Teksasie w niedzielę 19 maja. Okno startu otwiera się o 15:30 CEST / 13:30 UTC. Transmisja internetowa na BlueOrigin.com rozpocznie się o godzinie T-40 minut.
https://twitter.com/blueorigin/status/1790412952325030369
-
- problemy z infografiką streamu, najpierw z "paskiem postępu" a potem z telemetrią
- problem z jednym z 3 spadochronów - podobno dwa wystarczą
- booster wylądował przed kapsułą bez problemów
- 5 min trwał dojazd ekip na miejsce,gdzie wylądowała kapsuła
https://www.youtube.com/watch?v=y0H-I-jMhoA&ab_channel=BlueOrigin (https://www.youtube.com/watch?v=y0H-I-jMhoA&ab_channel=BlueOrigin)
-
Statystyki lotu:
https://twitter.com/blueorigin/status/1792221180046291418
https://twitter.com/blueorigin/status/1792232014965313990