Polskie Forum Astronautyczne
Astronautyka => Ziemia - bezzałogowe => Wątek zaczęty przez: Lion97 w Sierpnia 28, 2024, 08:22
-
Numer misji #386
Data 28 sierpnia 2024, 09:48:00 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie nieudane
Okno startowe 114 minut
Miejsce startu CCSFS SLC-40
Miejsce lądowania ASOG
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1062.23
Ładunek 21 satelitów Starlink V2 Mini
Masa ładunku ok. 15313 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX
Starlink Group 8-6 (Starlink-188) to kolejna misja podczas której na orbitę wyniesione zostały satelity budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink w nowej wersji. Są to satelity o masie około 730 kg nazywane przez SpaceX Starlink V2 Mini, oznaczone w dokumentach przekazanych do Federalnej Komisji Łączności (FCC) jako F9-2. Jest to mniejsza wersja mających ważyć około 2000 kg satelitów Starlink V2 przeznaczonych do większych osłon ładunku rakiety Starship. Mniejszą wersję zaprojektowano tak, aby satelity mieściły się w osłonie ładunku rakiety Falcon 9.
Nowe satelity są wyposażone w anteny o większej mocy oraz mogą dodatkowo pracować w pasmie E, co pozwoliło na około czterokrotne zwiększenie przepustowości w porównaniu do poprzedniej wersji. Znacząco usprawniono także system napędu. Są w nim wykorzystywane jonowe silniki Halla napędzane argonem, które w porównaniu do poprzedników mają ponad dwukrotnie wyższy ciąg i o połowę wyższy impuls właściwy. Jest to pierwszy w historii silnik zasilany argonem wykorzystywany w przestrzeni kosmicznej.
Na szczycie rakiety znalazło się 21 satelitów, w tym 13 z możliwością bezpośredniej komunikacji z telefonami komórkowymi na Ziemi. Trafiły one na niską orbitę okołoziemską (LEO) o inklinacji 53°.
Po raz pierwszy w historii wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwudziestu dwóch misjach. Jego pierwszy start nastąpił podczas misji GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku.
źródło (https://spacex.com.pl/misja/starlink-group-8-6)
https://www.youtube.com/watch?v=Va6JNrFWgbE
-
Rozpoczęto ładowanie paliwa na dzisiejszy pierwszy start Falcona 9 ze Starlinkami z SLC-40 na Florydzie! Zasięg i pogoda są obecnie Go do startu.
https://x.com/SpaceX/status/1828692286022238474
-
Stracili booster po lądowaniu. Na streamie NSF piszą, że to pierwszy raz od 267 lądowań.
-
Stracili booster po lądowaniu. Na streamie NSF piszą, że to pierwszy raz od 267 lądowań.
W lipcu mieli pierwszą awarię Falcona 9 od 2016r, a teraz w sierpniu mieli nieudane lądowanie od 2021r. 267 z rzędu mieli udanych lądowań, a 339 wylądowali rakietami na 352 próby.
-
Można wręcz obstawiać za ile lat kolejny taki "niuans" nastąpi. ;)
-
Falcon 9 dostarcza 21 satelitów Starlink, w tym 13 z opcją Direct to Cell z Florydy kończąc 83 start Falcona w tym roku i dziesiąty start w sierpniu.
B1062 został pierwszym boosterem, który wystartował po raz 23, ale pierwszy stopień przewrócił się po lądowaniu na barce.
Starlinki wystrzelone dzisiaj zwiększą łączną ich liczbę do 6938, a 6290 z nich uznano za sprawne.
https://twitter.com/SpaceX/status/1828849261863415873
-
Wiceprezes ds. pojazdów Falcon w SpaceX napisał na X:
Utrata boostera jest zawsze smutna. Każdy z nich ma wyjątkową historię i charakter. Na szczęście nie zdarza się to często, dzięki solidnej konstrukcji i czujności zespołu.
Pracujemy tak ciężko, jak to możliwe, aby dokładnie zrozumieć przyczynę źródłową i jak najszybciej wdrożyć działania naprawcze. Jedno wiemy na pewno: był to czysto problem odzyskiwania i nie stanowił zagrożenia dla głównej misji ani bezpieczeństwa publicznego.
https://x.com/edwards345/status/1828885347037786343
-
Falcon 9 launches Starlink 8-6 over Polaris Dawn and over the moon
https://twitter.com/LaunchPhoto/status/1828812209352253447
-
Transmisja z powrotu barki „A Shortfall of Gravitas” do portu, po tym jak Falcon 9 doznał awarii lądowania podczas ostatniej misji Starlink.
https://www.youtube.com/watch?v=JbQ--nUY750
-
Film z drona i zdjęcia z powrotu B1062:
https://twitter.com/JerryPikePhoto/status/1829558244689490386
https://twitter.com/GregScott_photo/status/1829558243128987716