Polskie Forum Astronautyczne
Astronautyka => Ziemia - bezzałogowe => Wątek zaczęty przez: Lion97 w Czerwca 11, 2025, 08:59
-
Nazwa misji: The Mountain God Guards
Rakieta: Electron
Data 11 czerwca 2025, 17:31 czasu polskiego
Miejsce startu: Launch Complex 1 w, Mahia, w Nowej Zelandii
Ładunek: QPS-SAR-11
„The Mountain God Guards” był czwartym startem Electrona dla klienta z wieloma startami, Institute for Q-shu Pioneers of Space, Inc. (iQPS), japońskiej firmy zajmującej się obrazowaniem Ziemi.
Misja wystrzeliła pojedynczego satelitę z radarem z syntetyczną aperturą (SAR) o nazwie QPS-SAR-11 (nazywanego YAMATSUMI-I od japońskiego boga gór) na 575-kilometrową orbitę okołoziemską, skąd satelita dołączy do reszty konstelacji iQPS, dostarczając obrazy o wysokiej rozdzielczości i usługi monitorowania Ziemi na całym świecie.
Rocket Lab wystrzerlił już cztery misje Electrona dla iQPS ze 100-procentowym sukcesem misji: „The Lightning God Reigns” i „The Sea God Sees” zostały pomyślnie wysłane w kosmos przez Electrona na początku tego roku jako pierwsze dwie misje kontraktu na osiem startów w latach 2025 i 2026 dla iQPS; podczas gdy trzecia misja, „The Moon God Awakens”, zakończyła się sukcesem w grudniu 2023 r.
https://rocketlabcorp.com/missions/missions-launched/the-mountain-god-guards/
https://www.youtube.com/watch?v=PplSn4YNbz0
-
Po raz pierwszy w historii możesz usłyszeć, jak brzmi drugi stopień rakiety.
https://twitter.com/Peter_J_Beck/status/1932831265994256507
-
SUKCES MISJI! Electron wysłał w kosmos swój 227. ładunek i najnowszego satelitę dla konstelacji iQPS.
Gratulacje dla IQPS i zespołu Electron za kolejny bezbłędny start.
https://twitter.com/RocketLab/status/1932836994394304778