Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: ekoplaneta w Czerwca 21, 2026, 23:27

Tytuł: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Czerwca 21, 2026, 23:27
Coś w tym sensie reklamuje Pan Rożek
https://www.youtube.com/watch?v=0LEe9mCTJTQ
Co o tym myślicie?
Tytuł: Odp: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 22, 2026, 09:11
Tu takie mocne podsumowanie:
https://kosmonauta.net/2026/05/osrodek-esa-w-polsce-prace-na-szczeblu-rzadowym/

Tomasz Rożek mocno lobbuje za Katowicami. :)
Tytuł: Odp: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwca 22, 2026, 09:20
Podróże, jak się po raz kolejny można przekonać, dostarczają inspiracji.
Może mógłby do być kolejny polski wkład w program Artemis.
Wtedy potrzebna byłaby współpraca międzynarodowa.
Warto by było poznać zdanie agencji kosmicznych.

Astronauci ESA wykorzystują jaskinie to treningów.
https://www.esa.int/Science_Exploration/Human_and_Robotic_Exploration/CAVES_and_Pangaea/Join_the_underground_adventure
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/why-esas-astronauts-train-underground-180954835/
Kopalnie wydają się być środowiskiem bardziej ekstremalnym.
https://sanfordlab.org/news/day-life-subterranean-astronaut

2) MRiT: siedem miast stara się o ośrodek ESA w Polsce; decyzja w najbliższych tygodniach
13.06.2026

(...) Resort podał też, że w grze jest siedem lokalizacji. „W ostatnim czasie odbyły się robocze spotkania z przedstawicielami Gdańska, Wrocławia, Katowic / Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Łodzi, Krakowa, Warszawy i Poznania. Rozmowy pozwoliły zebrać dodatkowe informacje dotyczące potencjału poszczególnych lokalizacji” - czytamy. (...)
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C113459%2Cmrit-siedem-miast-stara-sie-o-osrodek-esa-w-polsce-decyzja-w-najblizszych
Tytuł: Odp: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 22, 2026, 14:33
Tylko pytanie, czy będzie to w zakresie działania konkretnie tego ośrodka ESA. To chyba bardziej skomplikowane pytanie.