Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Sprawy Ogólne => Wątek zaczęty przez: mss w Grudnia 03, 2011, 23:41

Tytuł: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Grudnia 03, 2011, 23:41
Podaję link do ciekawego wykazu plakietek i emblematów poszczególnych misji kosmicznych:

http://www.flickr.com/photos/spacepatches zwiazany z twórcami witryny http://www.spacepatches.nl/

inny link związany z tematem:
http://www.crewpatches.com/

Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudnia 04, 2011, 02:01
A jak to jest z plakietkami misji Sojuzów? Te noszone na skafandrach są inne od tych zamieszczanych na stronie Eneregii. Dla przykładu taka plakietka dla Sojuz TMA-22.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Grudnia 04, 2011, 22:05
Co to plakietek Sojuzów to decydujący głos ma załoga i szef Roskosmosu, a plakietki Energii są jej produkcji. Oficjalne plakietki są zawsze
prezentowane i noszone na skafandrach w dniu startu, choć zdarza się kilka wersji w zależności od ustaleń z ich twórcą.

Ostatnio Roskosmos przekazał sprawę plakietek do CPK i jej rozstrzyganiu. Zobaczymy jak to będzie się rozstrzygać po zmianach!
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: JSz w Grudnia 04, 2011, 22:33
Oficjalne plakietki są zawsze
prezentowane i noszone na skafandrach w dniu startu, choć zdarza się kilka wersji w zależności od ustaleń z ich twórcą.

Czyli tak naprawdę nie ma oficjalnych plakietek, skoro może być ich po kilka? Choć z drugiej strony mają one większe znaczenie chyba tylko dla hobbystów, którzy pasjonują się takim rzeczami - takich jak my ;). W ZSRR tego rodzaju kolekcjonerstwa chyba nie było, w przeciwieństwie do Stanów.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudnia 04, 2011, 22:59
Można powiedzieć, że oficjalna to ta na skafandrach. Przy STS też były różne plakietki - misji, ładunku, poszczególnych eksperymentów, a niektórzy astronauci mieli nawet własne.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Grudnia 31, 2011, 22:14
Wszystkiego najlepszego w Nowym 2012 Roku...
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Piotr Skorupski w Maja 28, 2012, 17:44
Witajcie,
nie ma pojęcia czy był taki watek poruszany na forum ale mam pytanie czy ktoś z forumowiczów zamawiał naszywki z USA?
Może ktoś kolekcjonuje?
Mam pytanie związane z tym, ile kosztuje przesyłka i jak długo by ona leciała?
Zakładając,że taka naszywka kosztowałaby 3-4 dolary.

Miał ktoś z takim czymś styczność?

Jeśli wątek napisałem w złym miejscu, prosiłbym o umieszczenie go w odpowiednim miejscu.

serdeczności
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maja 28, 2012, 17:57
W temacie jest post na blogu (http://florydziak.blogspot.com/2012/05/naszywka-space-x-dragon-cots-demo-2.html) forumowego kolegi (MarekFloryda).
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 28, 2012, 19:27
Pisałem też na temat tutaj (http://www.astronautyka.org/index.php/topic,836.0.html)!

Polecam informacje z cenami ze strony AB Emblem => http://www.abemblem.com/nasa.php !

Sam ich nie kolecjonuję choć mam parę sztuk z USA i Kanady, ale zbieram ich rysunki ;)
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Lipca 31, 2013, 17:08
Ostatnio dostałem do mini-kolekcji plakietek kosmicznych oryginały emblematów, których obrazki znajdują się poniżej:

(http://farm4.staticflickr.com/3707/8881316946_38989e45af.jpg) i (http://farm6.staticflickr.com/5444/8757543228_2c160cb33e.jpg).

Zachęcam do lektury o nich, bo jest dosyć ciekawa !
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Lipca 31, 2013, 17:12
Oto link1 (http://www.flickr.com/photos/spacepatches/8881316946/in/set-72157631602681231) i link2 (http://www.flickr.com/photos/spacepatches/8757543228/in/set-72157631602681231) do odpowiedniego opisu po angielsku. Cała historia tej pierwszej jest dość nietypowa i burzliwa ;)
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Września 22, 2013, 13:12
Oto jest moja kolekcja emblematów kanadyjskich misji kosmicznych, które swego czasu udało mi się otrzymać od byłego już szefa Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej astronauty Steve'a MacLeana (http://lk.astronautilus.pl/astros/283.htm).

Dostałem też jego portret z autografem!
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Września 22, 2013, 13:14
ć.d.

czy ktoś z forumowiczów ma podobne zbiory?
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Września 22, 2013, 14:33
Oto jeszcze parę fotek z mojej kolekcji...

Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Września 22, 2013, 14:34
A tutaj plakietki od Soyeon Yi, Charlesa Simonyi'ego i Scotta Parazynskiego...
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Września 22, 2013, 14:47
I na zakończenie jeszcze parę plakietek: najnowszego oddziału kosmonautów rosyjskich oraz emblematy Pawła Winogradowa jako dowódcy załogi 36 MSK:

Nawet dość interesujące, jak dla osoby, która nie zbiera wszystkich emblematów, a tylko ich rysunki...gdyby mieć zbiór wszystkich emblematów programu wahadłowca to byłoby to 135 misji po kilka emblematów, więc musiałoby zajmować znacznie więcej miejsca niż te skromne przykłady z mojej małej kolekcji.

Wykaz wszystkich emblematów, które zbierają profesjonaliści w tej branży jest tutaj (http://www.flickr.com/photos/spacepatches/)  ;D
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Listopada 01, 2013, 09:50
Oto otrzymane wczoraj z Houston od Roberta Pearlmana emblematy z forum cS duży mój, a 2 małe dla moich pociech ;)

Można obejrzeć je w większej rozdzielczości klikając np. tutaj (http://lk.astronautilus.pl/temp/neo/cS-patches.jpg) lub bezpośrednio na forum cS (http://www.collectspace.com/ubb/Forum18/HTML/001060-7.html) w temacie o powstawaniu tego emblematu!
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Listopada 11, 2013, 18:00
Oto interesujący artykuł o emblematach pierwszej 9-cio osobowej załogi MSK i emblematu załogi wykonującej spacer ze zniczem olimpijskim, który ma być użyty do zapalenia znicza olimpijskiego podczas XXII Zimowe Igrzyska Olimpiady w Soczi w dniu 07.02.2014 roku.

Cosmonauts wore special space patch for Olympic torch spacewalk. (http://www.collectspace.com/news/news-111013a.html)

(http://www.collectspace.com/images/news-111013a.jpg) (http://www.collectspace.com/images/news-111013a-lg.jpg)

(http://www.collectspace.com/images/news-111013b.jpg) (http://www.collectspace.com/images/news-111013b-lg.jpg)

(http://www.collectspace.com/images/news-111013c.jpg) (http://www.collectspace.com/images/news-111013c-lg.jpg)
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Grudnia 31, 2013, 15:56
Sprawiłem sobie mały prezent noworoczny...emblemat ze spaceru Kotowa z Riazanskim ze zniczem olimpijskim.

Oto on w załączniku z monetą 2-złotową aby pokazać rozmiar całego emblematu.

Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipca 17, 2014, 14:59
Logo instrumentu ROSINA na Rosetcie jest całkiem zabawne.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Borys w Lipca 17, 2014, 15:21
Logo instrumentu ROSINA na Rosetcie jest całkiem zabawne.

Żeby być precyzyjnym, ROSINA to nie instrument, ale eksperyment. W skład eksperymentu wchodzą trzy różne instrumenty (DFMS, RTOF, COPS), w tym spektrometr masowy czasu przelotu (RTOF), przy którym majstrował niżej podpisany.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipca 17, 2014, 18:54
Właśnie ten problem dotyczący nomenklatury jest bardzo częsty. W różnych misjach różnie określa się co jest instrumentem, pakietem instrumentów czy też eksperymentem.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Carmen w Listopada 18, 2015, 23:00
Witam  :)
Mam pytanie. Chciałabym w prezencie zakupić emblemat misji. Widziałam, że piszą tu Państwo o zakupieniu ze stronki w Stanach. A czy ktoś orientuje się czy tu w Polsce jest taka możliwość? Czy w tylko w Stanach?
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: velo w Listopada 19, 2015, 15:52
Swego czasu kupiłem parę w sklepie Space Store.

A jakich emblematów szukasz, mam parę na zbyciu :)
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Carmen w Listopada 19, 2015, 17:09
Szukam emblematów z misji rosyjskich, najlepiej, w których uczestniczył Krikalow  :)
A jakie masz na zbyciu?
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Listopada 19, 2015, 20:13
A o jakich kosztach mówimy?? ( przyznam , że nie mam bladego pojęcia)
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: velo w Listopada 19, 2015, 22:13
Mam troche STSowych i nasowskich z misji lat 90. Zrobię jakoś niedługo spis.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: Carmen w Listopada 19, 2015, 23:27
A czy z STSowych masz może: STS-60, STS-88 lub STS-102? Jakbyś zrobił ten spis to może by mnie coś zainteresowało  :)

Jeżeli chodzi o koszty to sprawdzałam tutaj https://www.abemblem.com/makes/nasa-patches/ i jest 7 dolarów za emblemat.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: esha w Listopada 20, 2015, 12:37
Czy dobrze kumam: te dostępne ( np. po 7 dolców)  emblematy i plakietki sa produkowane w celach kolekcjonersko/komercyjnych, tak jak okolicznościowe monety, medale, koperty itp,itd. Jakie jest ich pochodzenie?...
chyba nie "chińszczyzna". A są dostępne z misji chińskich ?
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 03, 2021, 07:52
Zbiera ktoś takie plakietki, to możemy pogadać o zbyciu paru z mojej małej kolekcji? Bo i tak niszczeją tylko, właśnie je sobie przeglądam w segregatorze ;)
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 03, 2021, 18:05
Tak też można zajmować się emblematami, tutaj pieczywo z emblematem Crew-2:

https://twitter.com/Astro_Megan/status/1389194109097848836

Cytuj
Doceniam mojego przyjaciela @Astro_Megan na pokładzie ISS w tej chwili. Upiekł kilka specjalnych bochenków na zakwasie z insygniami załogi. Teraz pomyśleć, jak ją do niej wystrzelić.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 04, 2021, 00:52
Emblemat astronauty z Niemiec Matthiasa Maurera można kupić za 9,25 euro sztuka
wysyłka gratis, więcej pod adresem: https://emblemen.net/spacepatches !
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 04, 2021, 12:08
Najnowszy emblemat 65 załogi ISS:

https://twitter.com/marc_dournel/status/1389521680423346178
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 07, 2021, 10:59
https://twitter.com/ShuttleAlmanac/status/1390608652394958848
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 11, 2021, 10:10
Całkiem ładny ten emblemacik:

https://twitter.com/TylerG1998/status/1391922841600278528
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 12, 2021, 03:53
https://twitter.com/ShuttleAlmanac/status/1392248797485404161

Cytuj
Organizuję tylną połowę mojej kurtki dziennikarza Space. Oto kilku głównych kandydatów do niej. Kogo ja oszukuję, prawie wszyscy się na nią wybierają. Wszystkie programy, które prowadziłem w swoim czasie.
Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Maja 16, 2021, 07:54
https://twitter.com/ShuttleAlmanac/status/1393799155420524544

Cytuj
Każdy, kto zaczyna swoją kolekcję Chińskiej Stacji Kosmicznej ... oto, co tam jest do tej pory. Dzięki @ TheElegant055

Tytuł: Odp: Emblematy i plakietki misji kosmicznych
Wiadomość wysłana przez: mss w Lipca 27, 2021, 22:05
https://twitter.com/SPACEdotcom/status/1420112524146528262