Z przecieków wynika, że dziś zakończył się proces ratyfikacji Polski w ESO. Od dziś już bez żadnych wątpliwości czy zalegającej dokumentacji Polska uczestniczy w konsorcjum ESO.
Za 7 lat do użytku zostanie oddany potężny teleskop E-ELT. Polska będzie przy tym uczestniczyć, jak również będzie mieć dostęp do czasu obserwacyjnego tego (i innych!) obserwatoriów ESO.