Ale szczerze pisząc, to tu jestem w innym celu. Otóż mam pytanie - czy Chińczycy publikują gdzieś (np. w Nature, Science czy jakieś żurnale geologiczne itp) swoje badania wykonane z sond Chang 1 i 2? A czy Indie też mają gdzieś opublikowane wyniki misji Chandrayaan 1? Jestem ciekaw kto ma więcej publikacji w czasopismach naukowych Chiny czy Indie? Pytam bo myślę tu o planowanych misjach marsjańskich orbiterów CHRL oraz Indii - i na którą pod względem naukowym (ilości publikacji) bardziej mógłbym liczyć?
A poza nawiasem czy wyniki badań księżycowych sond radzieckich były gdzieś publikowane (oczywiście nie mam tu na myśli pisemek made in ZSRR a raczej ich imperialistyczne odpowiedniki ) ?
Z Chandrayaana większość publikacji pochodzi z instrumentów NASA i ESA. Wyniki z Change były prezentowane na konsternacjach. Co do misji radzieckich, trzeba pamiętać, że większość była pokazówkami albo demonstracjami inżynieryjnymi nie wiadomo do czego. Np późne orbitery wykonywały fotografie nielicznych fragmentów powierzchni aby sprawdzić jakie są możliwości jego mapowania (!).
Szukając na szybko, z misji które dostarczyły próbki wyszedł atlas mikrofotografii (
http://adsabs.harvard.edu//abs/1979PraAc.........R), oraz publikacja amerykańska (
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0012821X72901203). Ponadto często cytowane są materiały z konferencji Soviet-american conference on cosmochemistry of the moon and planets June 4–8, 1974 Moscow, U.S.S.R. Jedną albo obie części można kupić za 8-16 dolarów* (
http://www.abebooks.com/book-search/title/soviet-american-conference-cosmochemistry-moon-planets/), przy czym nie wysyłają poza USA. A tutaj jest raport z tej konferencji -
http://www.springerlink.com/content/t219503652657316/Ponadto przejrzeć można zdjęcia pytek cienkich z próbek Łuny 16 i 20.
http://ser.sese.asu.edu/cgi-bin/DPSC_Browse.plZ Łunochodów widziałem dwuczęściową monografię, ale po rosyjsku. Jej namiary:
Peredvizhnaya Laboratoriya na Lune Lunokhod-1. Tom 1. (Mobile Laboratory Lunokhod-1 on the Moon. Vol.1.). 1971. Ed.: Vinogradov, A. P. Moscow, Nauka. 128 p.
Peredvizhnaya Laboratoriya na Lune Lunokhod-1 . Tom 2. (Mobile Laboratory Lunokhod-1 on the Moon. Vol.2.). 1978. Ed.: Barsukov, V. L. Moscow, Nauka. 183 p.
Kiedyś była zamieszczona w PDF na stronie internetowej
http://planetology.ru z panoramami, ale strona ta już nie działa. Ponadto kilka lat temu bawili się w interpretację tych panoram na bazie danych z Clementine.
I to tyle z 5 minut szukania
Tak więc materiały z poważniejszych misji można znaleźć, zwłaszcza gdyby pojechało się po spisach literatury i poszperało w bibliotekach.
--------
*Skandaliczne, że bliższe mi stare klasyki zoologiczne, które często leżą za darmo pod bibliotekami, w księgarniach internetowych idą w setki dolarów