Autor Wątek: Cienie obcej cywilizacji? (KIC 8462852)  (Przeczytany 34663 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #15 dnia: Października 18, 2015, 16:56 »
I właśnie dlatego, że występowanie większych ilości wody na Marsie w przeszłości było oczywiste głównym motywem programu badań Marsa jest "follow the water", czyli badania nad procesami powodowanymi przez wodę.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2729
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #16 dnia: Października 18, 2015, 21:34 »
Przepraszam bardzo, ale - co zauważył już Kanarkusmaximus - zupełnie czym innym jest szukanie tzw. UFO tu, na Ziemi, a czym innym obcych cywilizacji w Kosmosie. Bo o ile z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że na Ziemi żyją Ziemianie, a dziwne latające obiekty to nasz wytwór, często wojskowy, czasem meteorologiczny (a nie "zielonych ludzików", którzy przelecieli biliony kilometrów aby sobie polatać od czasu do czasu po naszej atmosferze), to akurat co do tego, że w Kosmosie mogą istnieć inne cywilizacje raczej jest konsensus.
Nie będę już pisał o słynnej formule matematycznej Franka Drake'a próbującej oszacować ilość kosmicznych technicznych cywilizacji w Galaktyce, ale to, że do tej pory nie znamy żadnej innej cywilizacji niż nasza oznacza raczej to, że nie potrafimy szukać, niż to, że ich nie ma.

Z drugiej strony akurat w tym przypadku, czyli odkrycia nieregularności w promieniowaniu KIC 8462852, ma - według mnie - najmniejsze znaczenie, gdyż pomysł, że akurat odkryliśmy sferę Dysona jest równie fantastyczny, co kosmici na Ziemi.
The Dark Side of the Moon

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #17 dnia: Października 18, 2015, 23:38 »
Mnie za to zastanawia czy gdybyśmy obserwowali samych siebie (czyli Ziemię) z jakiegoś innego miejsca w kosmosie, czy bylibyśmy w stanie stwierdzić, że jest tam jakakolwiek cywilizacja? A jeśli tak, jaka to musiałaby być minimalna odległość. Domyślam się ze mniej więcej taka, na jaką byłyby w stanie dotrzeć pierwsze fale radiowe, czyli z grubsza 100 lat świetlnych. Szukamy cywilizacji także poprzez emisje podczerwieni, ale ciekawe czy sami produkujemy jej na tyle dużo, aby ktokolwiek zwrócił na nas uwagę?

Co do tematu, hipotez może być 1500, ale jako, że ta o kosmitach jest najbardziej medialna, dlatego o niej jest głośno. I dobrze, zawsze to wzbudzi jakieś zainteresowanie tematyką mniej lub bardziej kosmiczną wśród Kowalskich :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #18 dnia: Października 19, 2015, 00:43 »
Domyślam się ze mniej więcej taka, na jaką byłyby w stanie dotrzeć pierwsze fale radiowe, czyli z grubsza 100 lat świetlnych.
Nasze różne emisje telewizyjne są praktycznie niewykrywalne już na odległościach poniżej roku świetlnego.

Tabelka z http://setifaq.org/faq.html#1.2.3 dla anteny podobnej do tej z Arecibo:
-------------+-------
Source       | Frequency    | Bandwidth | Tsys     | EIRP   | Detection |
                    | Range          |    (Br)            |(Kelvin)|              | Range (R) |
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
AM Radio   | 530-1605 kHz |  10   kHz | 68E6   | 100 KW |  0.007 AU |
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
FM Radio   |  88-108  MHz | 150   kHz |  430   |   5 MW |    5.4 AU |
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
UHF TV      | 470-806  MHz |   6   MHz |  50  ? |   5 MW |    2.5 AU |
Picture       |     
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
UHF TV      | 470-806  MHz |   0.1  Hz |  50  ? |   5 MW |    0.3 LY |
Carrier       |       
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
WSR-88D      |   2.8    GHz |  0.63 MHz |  40    |  32 GW |   0.01 LY |
Weather Radar|         
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
Arecibo      |   2.380  GHz |  0.1   Hz |  40    |  22 TW |    720 LY |
S-Band (CW)  |           
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
Arecibo            |   2.380  GHz |  0.1   Hz |  40    |   1 TW |    150 LY |
S-Band (CW)  |           
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
Arecibo            |   2.380  GHz |  0.1   Hz |  40    |   1 GW |      5 LY |
S-Band (CW)  |           
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
Pioneer 10      |   2.295  GHz |  1.0   Hz |  40    | 1.6 kW |    120 AU |
Carrier             |           
-------------+--------------+-----------+--------+--------+-----------+
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #18 dnia: Października 19, 2015, 00:43 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #19 dnia: Października 19, 2015, 03:48 »
AirQ, czyli oznacza to, że nawet jeśli tam by była obca cywilizacja i nawalała do nas na paśmie radiowym (w tym przypadku S) z największymi dostępnymi mocami z odpowiednika Arecibo, to i tak nie bylibyśmy w stanie tego odebrać?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #20 dnia: Października 19, 2015, 21:33 »
AirQ, czyli oznacza to, że nawet jeśli tam by była obca cywilizacja i nawalała do nas na paśmie radiowym (w tym przypadku S) z największymi dostępnymi mocami z odpowiednika Arecibo, to i tak nie bylibyśmy w stanie tego odebrać?
Bardziej chodzi mi o to, że różne sygnały radiowe, które dana cywilizacja może wykorzystywać na co dzień (analogia do naszych sygnałów radiowo-telewizyjnych) i które to przy okazji lecą sobie potem w kosmos i świadczą o jej istnieniu, nie koniecznie da się łatwo wykryć jeśli w ogóle (tabelka). Natomiast te a'la Arecibo o których wspomniałeś, mają charakter mocno okazjonalny. Nikt nie wysyła takich sygnałów dziennie. W ogóle "Arecibo message" miał jakieś 1MW mocy.
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2015, 21:41 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 882
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #21 dnia: Października 19, 2015, 21:53 »
Ten temat jest warty rozwinięcia. Mało kto zdaje sobie sprawę jak trudna jest już sama komunikacja na takie odległości, a ludzie coś tam pierniczą o jakichś podróżach międzygwiezdnych.....
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #22 dnia: Października 19, 2015, 22:44 »
Czyli tak naprawdę przez długi czas możemy być nieświadomi obecności innych cywilizacji technicznych, które też by wcale nie musiały być świadome obecności innych... (to oczywiście uproszczenie, bo w skali kosmicznej jeśli jedna cywilizacja pojawi się o 10 mln lat wcześniej od drugiej, to szybko zacznie zasiedlać galaktykę, o czym była mowa w innym wątku).

To sugeruje, że poszukiwanie nadmiaru promieniowania podczerwonego albo impulsów laserowych może mieć większy sens od nasłuchu radiowego...

Ciekawe, czy w danych Keplera oraz przyszłych misji będą się pojawiać podobne układy z takimi niespodziewanymi tranzytami.


Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #24 dnia: Października 23, 2015, 06:22 »
Swoją drogą zastanawiam się z jakiej odległości można wykryć ślady wybuchu jądrowego w atmosferze. Przy dzisiejszych możliwościach detekcji krótkotrwała emisja promieniowania gamma i impuls elektromagnetyczny towarzyszące eksplozji powinny być 'widoczne' z dość daleka. Impuls świetlny jest zapewne zbyt słaby, żeby go wykryć na tle Słońca z odległości międzygwiezdnych.  Ciekawi mnie to bo warto wiedzieć, czy Obcy się dowiedzą, że my tu sobie trzaskamy od czasu do czasu bombkami jądrowymi. :-\

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 882
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #25 dnia: Października 23, 2015, 09:38 »
Wybuch jądrowy trwa bardzo krótko i zdarza się u nas bardzo rzadko - nie wiem kiedy była ostatnia próba na powierzchni, ale zdaje się, że to już przeszłość i miejmy nadzieję, że nie będzie już takich potrzeb w przyszłości. Te dwa czynniki składają się moim zdaniem na to, że jest małe prawdopodobieństwo znalezienia śladów wybuchów naszych mocy w kosmosie.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline sp3uca

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Patrzę w niebo.
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #26 dnia: Października 27, 2015, 07:47 »
...czyli oznacza to, że nawet jeśli tam by była obca cywilizacja i nawalała do nas na paśmie radiowym (w tym przypadku S) z największymi dostępnymi mocami z odpowiednika Arecibo, to i tak nie bylibyśmy w stanie tego odebrać?
Natomiast te a'la Arecibo o których wspomniałeś, mają charakter mocno okazjonalny. Nikt nie wysyła takich sygnałów dziennie. W ogóle "Arecibo message" miał jakieś 1MW mocy.

Co z radarami NORAD i GRAVES (ten nadaje praktycznie non stop bo z niego korzystam) ? No i co z komunikacją z sondami ? Nie znalazły się na liście.

Andrzej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #27 dnia: Października 27, 2015, 08:36 »
Przyłączam się do pytań o moc radarów NORAD.

Co do DSN - to można to zobaczyć pod tym linkiem: https://eyes.nasa.gov/dsn/dsn.html

Zwykle sięga 20 kW przy komunikacji z sondami z zewnętrznego Układu Słonecznego.

Offline sp3uca

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Patrzę w niebo.
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #28 dnia: Października 27, 2015, 11:37 »
Zapomniałem o rosyjskim KRONA i  AFSSS (około 800kW ERP) teraz wyłączony bo przenoszą na inną lokalizację.
Tak, że cicho nie siedzimy.
No ale faktycznie z Arecibo z jego 20 TeraWatami EIRP nawet wojskowe wysiadają.
Ciekawe jak to będzie z Chińskim 500 metrowym ?

Andrzej

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 06, 2015, 16:26 »
SETI przeprowadziło pierwszy nasłuch tej gwiazdy. Nic nie wykryto.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Cienie obcej cywilizacji?
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 06, 2015, 16:26 »