Autor Wątek: ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny  (Przeczytany 2354 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24945
 • Very easy - Harrison Schmitt
ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny
« dnia: Luty 25, 2017, 21:52 »
ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny
BY REDAKCJA ON 25 LUTEGO 2017Do lipca 2017 trwa Europejski Konkurs Kosmiczny Odysseus II, który poświęcony jest tematyce związanej z badaniami kosmicznymi.

Pierwszy etap konkursu odbywa się na szczeblu narodowym i wymaga od uczestników złożenia przez Internet pracy związanej z jedną z szeroko zdefiniowanych kategorii tematycznych. Praca zostanie poddana ocenie jury, które składać się będzie ze specjalistów – naukowców i inżynierów z dziedzin konkursowych. Oceniana będzie wiedza, umiejętności praktyczne i kreatywność. Pozostałe dwa etapy to etap regionalny oraz międzynarodowy. Rejestracja już się rozpoczęła. Zachęcamy szczególnie nauczycieli do wsparcia zespołów konkursowych, pomocy udzielą również specjalny tzw. zespół mentorów, tj. specjaliści z poszczególnych dziedzin konkursowych. Projekty mogą być nadsyłane w jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej, w tym w języku polskim.Udział w konkursie to szansa na wykazanie się swoją pomysłowością, ale także na pogłębienie wiedzy o Wszechświecie w różnych dziedzinach, począwszy od astronomii i astrobiologii przez badania kosmiczne i satelitarne, po podróże międzyplanetarne.

Konkurs przeprowadzany jest oddzielnie w trzech kategoriach wiekowych:

Skywalkers: Konkurs plastyczny (uczniowie, 7 – 13 lat)
Pioneers: Konkurs na pracę badawczą (uczniowie, 14 – 19 lat)
Explorers: Konkurs na pracę badawczą (studenci, 17 – 22 lata)
Projekt skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat i ma na celu inspirowanie młodych Europejczyków do angażowania się w problematykę badań kosmicznych.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Koszty związane z podróżami na finał i półfinał są pokrywane przez organizatorów. Do wygrania atrakcyjne nagrody, m.in.

wyjazd do Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej (kosmodrom Kourou),
staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej,
wizyta w Cite de’l Espace w Tuluzie,
skomputeryzowany teleskop (Celestron Nexstar lub podobny),
i-pad z zestawem cyfrowych książek
,
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.odysseus-contest.eu.

http://kosmonauta.net/2017/02/odysseus-ii-europejski-konkurs-kosmiczny/#prettyPhoto
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2017, 22:44 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 23354
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2017, 22:45 »
Przeniosłem do działu "inicjatywy amatorskie", bo ten konkurs jest skierowany do młodych ludzi. :)

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24945
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2017, 05:59 »
Europejski Konkurs Kosmiczny czeka na polskich uczniów i studentów
24.02.2017

Uczniowie i studenci do 22. roku życia mogą wziąć udział w Europejskim Konkursie Kosmicznym - Odysseus II. Konkursowe zadanie to przygotowanie projektu dotyczącego przestrzeni kosmicznej. Do wygrania m.in. staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi skierowany do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat.
 
Przeprowadzany jest oddzielnie w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie w wieku 7-13 lat mogą rywalizować w kategorii Skywalkers, a ci między 14. a 19. rokiem życia - w kategorii Pioneers. Kategoria Explorers przeznaczona jest dla studentów w wieku 17-22 lata.
 
Na etapie szkoły podstawowej to konkurs nastawiony na naukę i zabawę – wystarczy stworzyć dzieło związane ze skojarzeniami o tematyce konkursowej. Na poziomie gimnazjalnym i studenckim można przygotować już własny kosmiczny projekt naukowy związany z jednym z zagadnień podanych w propozycjach konkursowych.
 
Jak informują organizatorzy konkursu, szeroka tematyka umożliwia studentom złożenie dowolnego projektu w jakikolwiek sposób związanego z badaniami kosmicznymi. W praktyce oznacza to, że praca konkursowa może w dużej mierze opierać się na wcześniejszych pracach czy publikacjach, na przykład w ramach pracy licencjackiej czy działalności koła naukowego.
 
Jedną z podstawowych idei konkursu jest równość szans wszystkich uczestników, niezależnie od ich płci czy statusu społecznego lub ekonomicznego, m.in. dlatego udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Natomiast w kategoriach Pioneers i Explorers, wprowadzono limit wydatków, które można ponieść na realizację swojego projektu konkursowego, np. przy tworzeniu modelu.
 
Głównymi nagrodami w konkursie Odysseus II są m.in.: wyjazd do Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej; staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej; wizyta w Cite de’l Espace w Tuluzie czy skomputeryzowany teleskop.
 
Konkurs jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum 14 europejskich instytucji, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN.
 
Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: https://www.odysseus-contest.eu/pl/
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413242,europejski-konkurs-kosmiczny-czeka-na-polskich-uczniow-i-studentow.html
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2017, 06:04 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2017, 05:59 »