Autor Wątek: Działalność POLSA w 2019 roku  (Przeczytany 41487 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23546
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Działalność POLSA w 2019 roku
« dnia: Styczeń 10, 2019, 11:37 »
Zaczynam nowy wątek, oby był ciekawy i aktywny.

Polecam naprawdę fajny wywiad z dr hab Grzegorzem Broną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Częściowo o KPK, częściowo o samej Agencji:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/Co-zaklada-Krajowy-Program-Kosmiczny/70990

Poprzednie wątki:
2018 rok: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3132.0
2017 rok: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2781.0

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2019, 14:59 »
Polska przystępuje do europejskiego konsorcjum SST
BY REDAKCJA ON 16 STYCZNIA 2019

Z końcem 2018 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Umowa akcesyjna została podpisana 19 grudnia 2018 r. w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie. Dołączenie do konsorcjum umożliwi krajowym podmiotom udział w przedsięwzięciach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których budżet w bieżącej i przyszłej perspektywie finansowej może wynieść ponad 350 mln euro. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/polska-przystapila-do-europejskiego-konsorcjum-sst-zwiazanego-ze-sledzeniem-smieci-kosmicznych/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23546
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2019, 15:36 »
Czy są jakieś strony tego konsorcjum? Może warto rzucić okiem na działania - już realizowane oraz te planowane?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2019, 17:50 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2019, 17:50 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23546
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2019, 18:11 »
Tutaj: https://www.eusst.eu/

Dzięki za link! Obiecuję przejrzeć! :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2019, 23:09 »
Siedziba PAK na razie zostanie w Gdańsku [NEWS SPACE24]
15 stycznia 2019 Rafał Lesiecki,  Współpraca: Paweł Ziemnicki

Sejm nie rozpocznie we wtorek 15 stycznia prac nad projektem zmian w ustawie o Polskiej Agencji Kosmicznej. Tzw. pierwsze czytanie zostało odwołane. Tymczasem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, któremu ma teraz podlegać PAK, informuje, że obecnie nie przewiduje przenosin siedziby agencji z Gdańska.

We wtorek posłowie mieli rozpocząć prace nad projektem zmian w ustawach o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz o działach administracji rządowej. Dokument został złożony w Sejmie przez rząd i przygotowany w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jeden z zapisów projektu stanowi, że siedzibą agencji będzie Warszawa. Dziś, zgodnie z obecną ustawą, PAK ma główną siedzibę w Gdańsku. Ponadto, oddziały terenowe znajdują się w stolicy i w Rzeszowie.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało Space24.pl, że zamierzało na wtorkowym posiedzeniu złożyć poprawkę. W ustawie nie byłoby już zapisu określającego, gdzie mieści się siedziba agencji. W przepisach tej rangi miałoby znaleźć się jedynie odesłanie, że sprawę siedziby rozstrzyga statut agencji. Dziś statut PAK nadaje premier, po zmianie ustawy miałby to robić minister właściwy do spraw gospodarki, czyli obecnie Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Jednocześnie MPiT poinformowało Space24.pl, że siedziba PAK ma pozostać tam, gdzie jest. – Jako gospodarze projektu na ten moment nie przewidujemy zmiany siedziby PAK – poinformował Departament Komunikacji MPiT.

Pierwsza debata nad projektem (tzw. pierwsze czytanie) było zaplanowane na wtorek wieczorem na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji gospodarki i rozwoju oraz obrony narodowej. Tego samego dnia około południa na stronie internetowej Sejmu ukazała się informacja, że posiedzenie jest odwołane. Brak danych o nowym terminie.

Nad projektem trzeba jeszcze popracować – powiedział Space24.pl przewodniczący komisji obrony Michał Jach (PiS). Jak dodał, jest to decyzja władz jego klubu, który w Sejmie ma większość. Jach przyznał, że jedną z przyczyn decyzji, ale nie jedyną, jest sprawa przenosin siedziby PAK z Gdańska do Warszawy.

W poniedziałek 14 stycznia zmarł w szpitalu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, zaatakowany dzień wcześniej przez nożownika. Można się domyślać, że wszelkie decyzje polityczne związane – mniej lub bardziej – z Gdańskiem stały się bardzo delikatne politycznie. Co więcej, już od dłuższego czasu lokalny samorząd, a nawet miejscowe struktury Prawa i Sprawiedliwości protestowały przeciwko przenosinom siedziby PAK.

Co więcej, sprawa przenosin siedziby PAK nie jest wygodna dla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Jest ona wiceprezesem kierowanego przez Jarosława Gowina ugrupowania Porozumienie, które należy do Zjednoczonej Prawicy, której trzonem jest PiS. W weekend w Krakowie obyła się konwencja Porozumienia, na której przedstawiono m.in. program deglomeracji, czyli przenosin szeregu ważnych instytucji poza stolicę i inne metropolie. Projekt zmian w ustawie o PAK, w tej wersji, jaka trafiła do Sejmu, szedł w przeciwnym kierunku.

Jeśli siedziba PAK będzie określana w statucie agencji, nie oznacza to, że instytucja zostanie na stałe w Gdańsku. Statut można w każdej chwili zmienić. Dziś jest to kompetencja premiera, w przyszłości ma to być decyzja ministra właściwego do spraw gospodarki.

Sęk w tym, że zmiana siedziby PAK z Gdańska na Warszawę byłaby tylko usankcjonowaniem stanu faktycznego. Już teraz w Warszawie w przeważającej mierze urzęduje prezes PAK. Pracuje tu większość pracowników agencji. Tu też znajduje się cały jej pion wojskowy.

Na co dzień PAK musi blisko współpracować z ministrami i innymi organami administracji centralnej, działającymi w stolicy. Ulokowania w Warszawie wymagają również cele, jakie Polska Agencja Kosmiczna wykonuje na niwie międzynarodowej, w tym te związane z członkostwem Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz uczestnictwem naszego kraju w europejskich projektach kosmicznych pod egidą Komisji Europejskiej.

Co więcej, PAK będzie w najbliższych latach jeszcze bliżej kooperować z innymi zlokalizowanymi w Warszawie instytucjami. Chodzi o Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), z którymi to podmiotami PAK będzie realizować Krajowy Program Kosmiczny i wydawać pieniądze na ten cel.

Zmiana siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska na Warszawę nie wiązałaby się z dodatkowymi kosztami, gdyż główną siedzibą stać by się miało de facto już aktywnie działające warszawskie biuro agencji. W przypadku przeniesienia siedziby PAK do Warszawy oddziały terenowe agencji w Rzeszowie i Gdańsku zostałyby najprawdopodobniej utrzymane.

Skierowany do Sejmu projekt przewiduje też, że nadzór nad PAK będzie sprawować  szef MPiT (jako resortu właściwego do spraw gospodarki), a nie premier. Ministerstwo zwraca uwagę, że w żadnym z państwa należących do ESA krajowa agencja nie jest nadzorowana bezpośrednio przez szefa rządu. MPiT odpowiada obecnie za koordynację prac nad wdrożeniem Polskiej Strategii Kosmicznej.

Przejście PAK pod ministra właściwego ds. gospodarki nie oznacza, że agencja przestanie realizować zadania także na potrzeby innych resortów, w szczególności Ministerstwa Obrony Narodowej bądź Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Projekt zawiera też rozwiązania, których celem jest zapewnienie ciągłości i należytego funkcjonowania PAK w okresie po odwołaniu prezesa.

Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej została uchwalona we wrześniu 2014 r.

https://www.space24.pl/siedziba-pak-na-razie-zostanie-w-gdansku-news-space24

https://www.space24.pl/nowelizacja-ustawy-o-pak-przyjeta-przez-rzad-minister-emilewicz-komentuje-dla-space24pl
https://www.space24.pl/pomorski-samorzad-chce-by-polska-agencja-kosmiczna-zostala-w-gdansku
https://www.space24.pl/pomorskie-struktury-pis-za-pozostawieniem-pak-w-gdansku-projekt-zatoki-kosmicznej
https://www.space24.pl/nowelizacja-ustawy-o-polskiej-agencji-kosmicznej-sluszny-kierunek-zmian-komentarz

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2019, 23:09 »
Płażyński: Skończmy z fikcją prawną w kwestii siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej[/size [WYWIAD]
16 stycznia 2019 Paweł Ziemnicki

„Wszystko jest na dobrej drodze, żeby siedziba Agencji pozostała w Gdańsku. Jednak (…) kluczowe jest to, aby jej siedziba nie była w Gdańsku tylko na papierze, ale żeby większość kompetencji, departamentów, faktycznie zostało w Gdańsku ulokowanych. Inaczej będziemy mieli do czynienia jedynie z fikcją prawną, która istnieje niestety od momentu powołania Agencji do życia” – tłumaczy w rozmowie ze Space24.pl Kacper Płażyński, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Paweł Ziemnicki: Dlaczego siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej powinna pozostać w Gdańsku?

Kacper Płażyński: Jednym z kluczowych powodów jest kapitał ludzki i organizacyjny, który do tej pory udało się stworzyć na Pomorzu. Od czasu powołania Agencji do życia powstało tu kilkadziesiąt firm z branży kosmicznej. Powstał specjalny, interdyscyplinarny kierunek kształcący przyszłe kadry dla Agencji. Obecnie Trójmiasto dysponuje szerokim zapleczem intelektualnym wywodzącym się z tutejszych uczelni wyższych, jak również, co bardzo ważne, najnowocześniejszym sprzętem i technologią, które są na wyposażeniu Politechniki Gdańskiej. Również z uwagi na ukształtowanie terenu i dostęp do morza, Pomorze doskonale nadaje się do rozwoju branży kosmicznej. Już w tej chwili trwają intensywne prace nad niezwykle innowacyjnym morskim systemem lokalizacji satelitarnej i identyfikacji statków.

Druga sprawa to wizja tego, jak Polska powinna się rozwijać. Jednym z postulatów programowych Prawa i Sprawiedliwości jest jej zrównoważony rozwój, a więc takie działania, które zapewnią dostęp środków finansowych i tworzenie wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w różnych rejonach Polski.

Czy brak przeniesienia centrali do Warszawy nie utrudni władzom PAK współpracy z centralnymi organami administracji rządowej i wykonywania zadań w zakresie relacji międzynarodowych?

Przyjęcie takiego punktu widzenia powoduje, że w zasadzie żadna instytucja centralna nie powinna znajdować się poza Warszawą, co jest bardzo krótkowzroczne i nie służy wspomnianej polityce zrównoważonego rozwoju. Ośmielę się postawić tezę, że nadmiar instytucji ulokowanych w Warszawie powoduje, że na wysokie stanowiska nie zawsze trafiają ludzie z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie każdego zdolnego człowieka ciągnie do Warszawy.

Poza tym, skoro np. w Niemczech sprawdza się usytuowanie tamtejszej agencji kosmicznej poza stolicą, to dlaczego akurat w Polsce ma to powodować takie problemy?

Jak wygląda poparcie dla pozostawienia siedziby PAK w Gdańsku pośród miejskich radnych tego miasta?

Radni wszystkich klubów zarówno na poziomie Miasta Gdańska jak i Województwa Pomorskiego są zgodni, że siedziba Agencji powinna pozostać w Gdańsku.

Czy mówienie o „deglomeracji” przez wicepremiera Gowina i jednoczesne zabieranie PAK z Gdańska nie pokazuje Pana zdaniem pewnych sprzeczności wewnątrz rządu, czy też rządzącej koalicji?

Pragnę zauważyć, że do przeniesienia siedziby Agencji cały czas nie doszło. Dyskusja, wymiana poglądów w tym zakresie cały czas się toczy. To, że przygotowany rządowy projekt zmiany ustawy o PAK zakładał taki scenariusz, to nie znaczy, że zostanie ostatecznie zrealizowany.

Czy Pana zdaniem jest szansa, że punkt o przeniesieniu Agencji do stolicy zostanie usunięty z projektu nowelizacji ustawy o PAK?

Odpowiednia poprawka poselska została w tym celu już przygotowana i w we wtorek 15 stycznia miała zostać złożona na komisji sejmowej zajmującej się tym projektem. Jednak wobec tego, że projekt zmiany ustawy został tego dnia zdjęty z obrad niewykluczone, że poprawka nie będzie już potrzebna. Wszystko jest na dobrej drodze, żeby siedziba Agencji pozostała w Gdańsku. Jednak w sprawie Agencji kluczowe jest to, aby jej siedziba nie była w Gdańsku tylko na papierze, ale żeby większość kompetencji, departamentów, faktycznie zostało w Gdańsku ulokowanych.

Inaczej będziemy mieli do czynienia jedynie z fikcją prawną, która istnieje niestety od momentu powołania Agencji do życia.

https://www.space24.pl/plazynski-skonczmy-z-fikcja-prawna-w-kwestii-siedziby-polskiej-agencji-kosmicznej-wywiad

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2019, 19:35 »
Brona: w Polsce powstaje infrastruktura do przechowywania wszystkich danych satelitarnych UE
22.01.2019

Polskie firmy mają znaczący udział w unijnym rynku przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych; zaczynamy się też liczyć w ich przechowywaniu - mówi PAP szef PAK dr hab. Grzegorz Brona. Np. w Warszawie powstaje infrastruktura do przechowywania wszystkich danych satelitarnych UE.

"Sektor użytkowania danych satelitarnych, zarówno tych obserwacyjnych, jak i nawigacyjnych jest naprawdę olbrzymi" - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Wskazał, że wartość światowej branży kosmicznej można obecnie oszacować na ok. 300 mld euro.

"50-60 proc. tej sumy przypada na sektor związany z użytkowaniem danych satelitarnych, ich przesyłaniem i wykorzystaniem w różnych dziedzinach gospodarki" - podkreślił Brona. Mówimy zatem, jak dodał, o setkach miliardów euro, które są lokowane w tym obszarze rocznie.

Polskie firmy, jak zaznaczył, bardzo aktywnie włączają się w użytkowanie danych satelitarnych. "Zazwyczaj są to systemy przetwarzające te dane, udostępniające je, ale ostatnio również włączyliśmy się w sektor związany z przechowywaniem danych satelitarnych" - podkreślił.

Jak powiedział, w Warszawie i Krakowie powstaje obecnie infrastruktura do przechowywania danych satelitarnych Unii Europejskiej. "Warto o tym pamiętać, gdy korzystamy z danych satelitarnych, że przeszły one nie tylko przez serwery czy komputery, które są zlokalizowane w Brukseli czy w stolicach innych krajów tzw. starszej Unii Europejskiej, ale również, w znacznej mierze, w Warszawie czy Krakowie" - zaznaczył.

Prezes PAK podkreślił, że Polska bardzo aktywnie stara się też włączyć w unijny program Galileo. "W Polsce powstało szereg start-upów, które wykorzystują nawigacyjne dane satelitarne i proponują nowe usługi dla biznesu czy też dla użytkowników prywatnych. Co roku odbywają się też konkursy dla start-upów, które chcą w tym obszarze zaistnieć" - powiedział. Dodał, że są one organizowane również w Polsce.

Jak przypomniał Brona, UE ma własny program kosmiczny. "Ten program będzie rósł w następnych latach. W kolejnej perspektywie finansowej osiągnie wartość ok. 17 mld euro" - powiedział. Zaznaczył, że wciąż trwają jednak negocjacje, aby ten budżet zwiększyć jeszcze bardziej. "To jest rekord wszechczasów, jeśli chodzi o zainteresowanie UE sprawami przestrzeni kosmicznej" - ocenił.

Pytany o to, co jest podstawą unijnego programu kosmicznego Brona odpowiedział: "Unia Europejska stawia na dwa główne filary, jednym z nich jest program Copernicus związany ze zobrazowaniami Ziemi, czyli dostarczaniem dokładnych zdjęć satelitarnych w różnych spektrach zobrazowania: od światła widzialnego po spektrum radarowe" - wyjaśnił.

Drugi filar dotyczy wspomnianego projektu Galileo (przedsięwzięcia związanego z nawigacją satelitarną) - dodał. Przypomniał, że Stany Zjednoczone stworzyły jeszcze w latach 90. XX w. własny projekt GPS, który zapewnia dokładność pomiaru rzędu 10 m.; w przypadku Galileo ma to być nawet 1 m. - podkreślił prezes PAK.

"Unia Europejska przeskoczyła Amerykanów i dzięki danym z systemu Galileo można zaproponować znacznie więcej usług działających tutaj, na Ziemi, opartych na nawigacji. Widać zatem, że UE rzeczywiście bardzo poważnie podchodzi do programu, budując te dwa filary" - ocenił. Zwrócił też uwagę na dodatkowe elementy programu. "Jednym z nich będzie na pewno projekt związany z zabezpieczeniem infrastruktury kosmicznej, czyli tzw. Space Situational Awareness - obserwowanie śmieci kosmicznych, które zagrażają infrastrukturze UE" - powiedział.

Przypomniał, że od końca roku 2018 Polska jest członkiem międzynarodowego konsorcjum Unii Europejskiej, która buduje taki system. "Dołączyliśmy do tego konsorcjum jako szóste państwo" - powiedział. Zaznaczył, że to przedsięwzięcie pochłonie w nowej unijnej perspektywie finansowej od pół miliarda do miliarda euro. "Unia Europejska myśli też o własnych środkach wynoszenia i o wsparciu zdolności dostarczania satelitów na orbitę" - wyjaśnił.

Odnosząc się do udziału państw unijnych w rynku danych satelitarnych Brona zaznaczył, że UE współpracuje w tym zakresie z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). "To jest organizacja dostarczająca dane związane z prognozowaniem zmian pogody, klimatycznych i szerszymi przewidywaniami meteorologicznymi" - powiedział. Dodał, że do EUMETSAT należy również Polska.

"Organizacja ta ma w tej chwili dostęp do własnych satelitów. Co ciekawe, część z nich powstaje w naszym kraju, jest przygotowywana przez polskie firmy" - podkreślił.

Część tych satelitów, jak zaznaczył, jest już na orbicie, zaś część zostanie wysłana po roku 2020. "Wówczas Europa uzyska całkowitą niezależność związaną z przewidywaniami pogody, zarówno krótko-, jak i długoterminowymi. Polska Agencja Kosmiczna obecnie bardzo mocno zabiega o zwiększenie udziału polskich firm w programach EUMETSAT" - podsumował Brona.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32534%2Cbrona-w-polsce-powstaje-infrastruktura-do-przechowywania-wszystkich-danych

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2019, 09:26 »
PAK przystępuje do badania potrzeb i kompetencji rynku w zakresie łączności satelitarnej
22 stycznia 2019

Polska Agencja Kosmiczna rozpoczęła badanie rynku oraz analizę wykorzystania łączności satelitarnej przez użytkowników końcowych. Agencja zachęca do wypełnienia ankiet, które pomogą wypracować rekomendacje dla odpowiednich resortów oraz lepiej zrozumieć potrzeby oraz możliwości polskiego rynku. Przyczyni się to do efektywniejszego udziału w programach organizacji międzynarodowych oraz odpowiedniego adresowania potrzeb.

Linki do oddzielnych ankiet dla przedstawicieli przemysłu oraz dla użytkowników końcowych (administracja publiczna, służby zapewniające bezpieczeństwo, spółki zarządzające surowcami energetycznymi, inne) znajdują się pod tym adresem w serwisie internetowym Polskiej Agencji Kosmicznej.

Potrzeby w zakresie utworzenia systemu łączności satelitarnej znajdują odzwierciedlenie w wielu dokumentach strategicznych na poziomie Unii Europejskiej oraz na gruncie krajowym. W dokumencie Global Strategy rozwój łączności satelitarnej jest przedstawiony jako zabezpieczenie przed pojawiającymi się zagrożeniami dla wielu sektorów i regionów UE. Drugim istotnym dokumentem, zawierającym istotne zagadnienia z tym związane, jest Space Strategy for Europe. Zapisy w nim zawarte dokładnie określają cel uruchomienia inicjatywy łączności satelitarnej. Jest nim zapewnienie niezawodnych, bezpiecznych i opłacalnych usług łączności satelitarnej dla unijnych i krajowych organów publicznych oraz operatorów infrastruktury krytycznej. Będzie to kluczowy element europejskiego planu działań obronnych, który ma uwypuklić istotną rolę przestrzeni kosmicznej dla zdolności cywilnych i obronnych.

Rozwój łączności satelitarnej dla potrzeb narodowych jest również ujęty w Polskiej Strategii Kosmicznej, stanowiącej część Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju spójną z dokumentami europejskimi. Już w celu szczegółowym nr 1 zostaje wskazane: „Zwiększenie udziału w programach kosmicznych UE – Horyzont 2020, Copernicus, Galileo, SST, GovSatCom”. W opisie tego celu znajdujemy również uzasadnienie ekonomiczne oraz wskazanie możliwości synchronizacji działań z projektami prowadzonymi obecnie w ramach programów opcjonalnych ESA z grupy ARTES. Cel szczegółowy nr 3 PSK również wskazuje zadanie zapewnienia dostępności do usług satelitarnych systemów łączności i nawigacji. Zwrócona zostaje także uwaga, że przystąpienie do MilSatCom oraz GovSatCom pozwoli na pozyskanie wiedzy i zdolności w zakresie omawianego typu komunikacji.

Niezawodny system łączności znacząco przyczyniłby się również do realizacji celu szczegółowego nr 2 PSK, który określa potrzebę cyfryzacji kraju. Ponadto w Krajowym Programie Kosmicznym, instrumencie wdrażania Polskiej Strategii Kosmicznej przygotowanym pod kierunkiem Polskiej Agencji Kosmicznej, wskazane zostaje konkretne zadanie - „Przystąpienie do programu EU GovSatCom”. Program ten ma być jednym z czterech flagowych programów Komisji Europejskiej związanych z sektorem kosmicznym. W rezultacie ma zostać utworzony punkt kontaktowy ewidencjonujący potrzeby krajowych użytkowników programu. Będzie on miał za zadanie wspierać, po wcześniejszej analizie kompetencji i potencjału, udział polskich podmiotów w realizacji projektu KE. Ma również zostać przeprowadzona analiza możliwości rozwoju narodowych zdolności w zakresie łączności satelitarnej.

Polska Agencja Kosmiczna zaprasza do udział w badaniu. Informacje zwrotne będą zbierane do 31 stycznia br.

https://www.space24.pl/pak-przystepuje-do-badania-potrzeb-i-kompetencji-rynku-w-zakresie-lacznosci-satelitarnej

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 25, 2019, 21:55 »
Studium polskiej mikrorakiety nośnej opracowane na zlecenie PAK
BY REDAKCJA ON 25 STYCZNIA 2019

(...) Najważniejszym elementem studium przygotowanego przez konsorcjum Instytutu Lotnictwa i Politechniki Warszawskiej jest analiza wariantów uzyskania przez Polskę niezależności w dostępie do orbit okołoziemskich, biorąca pod uwagę współpracę międzynarodową oraz możliwość samodzielnego opracowania krajowego systemu wynoszenia, ze wskazaniem szacunkowych budżetów takich przedsięwzięć. W dokumencie opisana została również sytuacja i perspektywy rynku małych satelitów z uwzględnieniem potrzeb rynku krajowego oraz możliwości prowadzenia lotów małych rakiet z terytorium Polski (wybrzeże Bałtyku). Opracowanie zawiera też omówienie aspektów prawnych związanych z budową i operowaniem rakietą nośną przygotowane przez dr Barbarę Skardzińską specjalizującą się w prawie międzynarodowym, z uwzględnieniem prawa kosmicznego.

Studium wykonalności polskiej mikrorakiety nośnej stanowi punkt wyjścia do dyskusji o rozwoju tej technologii w Polsce. W ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021 Polska Agencja Kosmiczna przewidziała realizację rozszerzonych prac studyjnych w obszarze rakiet orbitalnych, dotyczących dalszego rozwoju krajowych środków wynoszenia, w szczególności możliwości udziału Polski w projektach międzynarodowych związanych z konstrukcją nowych nośników. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/studium-wykonalnosci-polskiej-mikrorakiety-nosnej-opracowane-na-zlecenie-pak/

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2019, 22:24 »
Interesująca inicjatywa.
Sądząc po terminie konkursu pozostały ostatnie egzemplarze.
Wie ktoś może jak ten kalendarz wygląda i w jakim nakładzie się pojawił ?
Może na przyszłość zapotrzebowanie powinno się  sprawdzać przed wydrukowaniem kalendarza ?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25519
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2019, 22:24 »
Brona: duży hotel kosmiczny na orbicie wokół Ziemi może realnie działać od 2025-2030 r.
31.01.2019

Lata 2025-2030 to realna perspektywa, kiedy możemy zobaczyć pierwszy, duży, działający hotel kosmiczny na orbicie okołoziemskiej - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona. Ma to związek m.in. z komercyjnym wykorzystaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Stany Zjednoczone mają strategię związaną z podbojem kosmosu, opracowywaną w perspektywie kilkudziesięciu lat. Zakłada ona, że wykorzystanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży po orbicie okołoziemskiej, zakończy się ok. 2025 r. Potem ta stacja znajdzie inne zastosowanie, na przykład stanie się hotelem kosmicznym dla turystów" - wskazał szef PAK.

Brona podkreślił, że Amerykanie myślą też o kolejnym kroku w przestrzeń kosmiczną. "Spośród różnych możliwości wybrali udanie się w kierunku Srebrnego Globu i budowę stacji; tym razem nie na orbicie Ziemi, tylko na orbicie Księżyca" - powiedział. Chodzi, jak dodał, o stację, na której ludzie zamieszkają i dzięki której będą mogli w przyszłości przesiadać się na lądownik księżycowy, podbijać Księżyc - a być może polecieć w dalszy kosmos.

"Niewykluczone, że przy takiej stacji zacumuje w przyszłości statek marsjański, który poleci na Marsa i dostarczy ludzi na Czerwoną Planetę. Tak czy inaczej jest to część dużego programu Stanów Zjednoczonych, który zaczyna się od wykorzystania stacji kosmicznej, poprzez budowę stacji wokół Księżyca, a kończy - na lądowaniu na Księżycu i wysłaniu pierwszych załóg ludzkich w kierunku Czerwonej Planety" - powiedział Brona.

Prezes PAK wskazał, że Stany Zjednoczone szukają partnerów do tego przedsięwzięcia. "Wszystkie duże projekty kosmiczne wymagają obecnie współpracy pomiędzy różnymi państwami" - zaznaczył. Dodał, że polega ona nie tylko na dzieleniu się od strony finansowej kosztami takich wielkich projektów kosmicznych, ale również na tworzeniu zespołu, który jest w stanie je zrealizować.

"Stacja kosmiczna, chociażby ISS, która w tej chwili krąży wokół Ziemi, wymagała współpracy kilkudziesięciu państw i ich naukowców oraz inżynierów, którzy potrafili ją zaprojektować, wyprodukować i dostarczyć na orbitę. Podobnie będzie ze stacją wokół Księżyca zwaną Lunar Gateway lub Deep Space Gateway" - ocenił. Będzie ona wymagała nie tylko współpracy finansowej wielu krajów, ale też związanej z know-how, przekazywaniem wiedzy zarówno naukowej, jak i inżynieryjnej.

"Polska może wziąć udział w tym dużym projekcie, stąd moje spotkania z przedstawicielami NASA, żeby pokazać, że nasz kraj jest poważnie zainteresowany tak dużym i ambitnym projektem dla całej ludzkości. Stąd również fakt, że w grudniu 2018 r. Polska Agencja Kosmiczna przystąpiła do Międzynarodowej Grupy Koordynującej Eksplorację Kosmosu (ISECG – przyp. red.)" - wyliczył. PAK jest 17. agencją narodową, która do tego zespołu przystąpiła.

"Poważnie podchodzimy do eksploracji kosmosu i już w tej chwili jesteśmy postrzegani jako jeden z kilkunastu krajów, które są tym obszarem najbardziej zainteresowane" - podkreślił.

Zdaniem Brony udział Polski w takiej stacji byłby prawdopodobnie niewielki. "Dotyczyłby obszarów, w których polskie podmioty, polscy naukowcy i polskie firmy mają największy know-how. Jest to np. robotyka kosmiczna, przygotowanie lądowników kosmicznych czy też eksploracja samej powierzchni Księżyca, która będzie wymagała systemów robotycznych, w czym nasze firmy, nasi naukowcy przodują" - zaznaczył.

Dodał, że domeną polskich naukowców jest też precyzyjna elektronika. "Nasza elektronika poleciała m.in. wraz z chińską sondą Chang’e 4 na Księżyc. Widać, że mamy szereg technologii, w których jesteśmy na całym świecie rozpoznawalni" - powiedział. Mówiąc o naszym udziale w podboju kosmosu wskazał na system do badania gruntu Księżyca, który prawdopodobnie stanie się częścią programu związanego z Lunar Gateway.

"Mówię tu o lądownikach, które będą ze stacji Lunar Gateway startowały, aby badać grunt księżycowy. W tym obszarze również przodujemy, jesteśmy chyba w tej chwili najlepiej na świecie przygotowani do podboju powierzchni Księżyca, jeśli chodzi o próbniki księżycowe czy próbniki gruntu " - ocenił.

Stacja Lunar Gateway, jak wyjaśnił prezes PAK, jest kolejnym krokiem w eksploracji kosmosu. "ISS jest stacją bardzo dużą, na jej pokładzie może przebywać w jednym czasie ponad sześciu astronautów; na Lunar Gateway będą to dwie, trzy osoby" - wyjaśnił. Lunar Gateway ma być stacją przesiadkową do dalszych misji na Księżyc czy też dalszych misji na Marsa.

"W tym czasie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powinna być dalej wykorzystana, prawdopodobnie przez przemysł kosmiczny. A jedną z jego gałęzi jest turystyka kosmiczna, która jest, jak się wydaje, jednym ze sposobów zagospodarowania możliwości, które daje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w przyszłości" - ocenił Brona.

Przypomniał, że trwają już prace nad przygotowaniem dodatkowych modułów dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Zajmuje się tym na przykład firma Bigelow Aerospace, do której właściciela należy też sieć hoteli na Ziemi; przygotowuje w tej chwili dmuchane moduły, które będą w przyszłości być może dołączone do ISS i staną się pokojami dla przyszłych turystów kosmicznych" - wyjaśnił.

Według niego "lata 2025-2030 to realna perspektywa, żeby zobaczyć pierwszy, duży, działający hotel kosmiczny na orbicie wokół Ziemi".

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32658%2Cbrona-duzy-hotel-kosmiczny-na-orbicie-wokol-ziemi-moze-realnie-dzialac-od

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8647
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2019, 16:29 »
Bardzo dobra wiadomość!!!   8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2019, 16:29 »