Autor Wątek: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)  (Przeczytany 1938 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 674
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 12, 2020, 23:25 »
Informacja dla Kolegów fotografujących / filmujących satelity, którzy chcieliby zapolować i potwierdzić niezwykłe migotanie (pięć błysków na sekundę) satelity USA-32. W drugiej połowie grudnia będą doskonałe (o ile dopisze pogoda) warunki do obserwacji tego satelity nad Polską. W ciągu każdej doby będziemy mogli obserwować aż do czterech przelotów (przed wschodem i po zachodzie Słońca) i to zarówno w kierunkach S->N, jak i N->S. Zachęcam do wcześniejszego zapoznania się z efemerydami na Heavens-Above dla Waszych miejscówek obserwacyjnych, aby dobrze zaplanować sesje foto. Przypominam na jakich elewacjach udało mi się upolować migotanie USA-32.

11-04-2020 / 21:20:15CEST / N->S / obserwacja przypadkowa (przelot przez gwiazdozbiór Warkocz Bereniki):


zoom:


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07-08-2020 / 21:47:49CEST / S->N / obserwacja planowana (przelot przez gwiazdozbiór Orła):


zoom:


Zdjęcia seryjne robiłem w trudnych warunkach miejskiego smogu świetlnego aparatem Olympus PEN E-PL9 (nastawionym na automat: time-lapse i zamocowanym na statywie) z adapterem M42-m4/3 i obiektywem manualnym Vivitar 28mm (56mm dla FF) f/2.5 ISO: 800 i 1250 (druga sesja), ekspozycja każdego foto: 5 sek. z interwałem: ok 3 sek. Pliki RAW (Olympusowskie ORF) obrabiałem w dedykowanym Olympus Workspace (powiększenia ze zdjęć: GIMP) i składałem wszystkie fotki do kupy (w jedno) w programie: Startrails, a szybki retusz po składance: IrfanView64.

Zapraszam na polowanie!  ;)  :)

... jeszcze jedna uwaga dla ewentualnych osób zainteresowanych polowaniem (już o tym pisałem, ale powtórzę, bo to ważne). Obie sesje robiłem całkowicie "w ciemno", bez pewności, czy cokolwiek wyjdzie na zdjęciach. USA-32 jest stosunkowo słabym co do jasności satelitą i w warunkach miejskich, szczególnie w czasie przelotu na niższych elewacjach jest raczej nie do zobaczenia gołym okiem. Ustawiając aparat na statywie kierowałem się wyłącznie efemerydami dla przelotu USA-32, zassanymi z Heavens-Above!
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2020, 22:25 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 674
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 22, 2020, 20:33 »
Ostatnio pogrzebałem trochę w necie, czego rezultatem jest aktualizacja (dodanie ciekawych linków) w pierwszym poście tego wątku. Zainteresowanym tematem polecam również cykl czterech niezwykle interesujących artykułów, które ukazały się w TSR (The Space Reviev), w 2016 r. na podstawie odtajnionych TOP SECRET:

Cytat: autor Dwayne A. Day pisze
O tej serii: Informacje w tej serii pochodzą z wielu źródeł, ale głównymi źródłami są różne wersje The SIGINT Satellite Story odtajnione w 2015 i 2016 roku, odtajnienie dokumentu AFTRACK oraz dokumenty opublikowane w programie satelitarnym Samos. Część 2 dotyczy AFTRACK, część 3 z innymi satelitami Agena SIGINT, a część 4 z P-11 i innymi małymi satelitami SIGINT.

The wizard war in orbit (part 1) Early American signals intelligence satellites
The wizard war in orbit (part 2) Black black boxes
The wizard war in orbit (part 3a) SIGINT satellites go to war
The wizard war in orbit (part 3b) SIGINT satellites go to war
The wizard war in orbit (part 4a) P-11, FARRAH, RAQUEL, DRACULA, and KAL-007
The wizard war in orbit (part 4b) P-11, FARRAH, RAQUEL, DRACULA, and KAL-007


PS Do odtajnionych dokumentów: PRZYKŁAD można dotrzeć w necie i ściągnąć sobie pdfa.  ;)


« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2020, 19:31 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Online gszczepa

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 208
 • LOX/CH4
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 22, 2020, 22:04 »
Ciekawe!

Offline suchyy

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 674
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 23, 2020, 22:36 »
Tak, to niezwykle ciekawa historia, "kosmicznych czarodziejów" szpiegowskich.  ;) Warto zapoznać się z całością, ja jednak skoncentrowałem się na USA-32 z wiadomych względów  ;) , o czym autor pisze w ostatniej części artykułu (cytat - tłumaczenie Google):

Cytat: Dwayne A. Day pisze
Koniec linii (wczesnych satelitów SIGINT)

5 września 1988 Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wystrzeliły tajny ładunek przy użyciu rakiety nośnej Titan II z bazy sił powietrznych Vandenberg. Tytan umieścił satelitę na okrężnej orbicie 85 stopni i 500 mil morskich (925 kilometrów). Obserwatorzy naziemni zauważyli, że satelita obracał się w przybliżeniu z taką samą prędkością jak podsatelity rozmieszczone przez satelity KH-9. Drugie wystrzelenie miało miejsce dokładnie rok później, 5 września 1989 roku. Ten satelita najwyraźniej jednak uległ jakiejś awarii i rozpadł się na kilka części. Trzeci start miał miejsce 25 kwietnia 1992 roku.
...
Jest prawdopodobne, że te satelity Titan II były bezpośrednim liniowym następcą wcześniejszych satelitów SIGINT, które rozpoczęły się wraz z P-11. Wraz z wycofaniem dużego satelity rozpoznawczego HEXAGON w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku NRO musiało znaleźć inny sposób na umieszczenie swoich małych satelitów SIGINT na orbicie. Odpowiedzią był kosmiczny pojazd startowy Titan II, zbudowany z odnowionych i wycofanych z eksploatacji międzykontynentalnych pocisków balistycznych. W tamtym czasie mała rakieta Scout była jedyną inną amerykańską rakietą nośną w klasie ładunku jako podsatelity, ale kilka pozostałych Skautów zostało przydzielonych do innych misji.
...
Satelity SIGINT zostały umieszczone na orbitach 500 mil morskich. Zgodnie z listą numerów misji uzyskaną przez autora, satelity te otrzymały oznaczenia misji 5103, 5104 i 5105.

 Według jednego źródła satelity wystrzelone w 1982 i 1984 roku zostały wyłączone dopiero w 2004 roku. Jeśli jest to dokładne, może to wyjaśniać, dlaczego program nie został odtajniony (pisane w 2016r.). Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że Krajowe Biuro Rozpoznania prowadzi politykę, zgodnie z którą odtajnia programy dopiero po co najmniej 25 latach od zakończenia działania ostatniego satelity w programie. Jeśli satelity wystrzelone w 1988 i 1992 roku przetrwały dwie dekady, tak jak niektóre z ich poprzedników, być może nie przestały działać do niedawna. W związku z tym program ten nie byłby oceniany pod kątem odtajnienia do lat 30. XXI wieku.

Wniosek

Ocena misji i skuteczności tych licznych małych satelitów SIGINT na przestrzeni czterech dekad ich działania jest trudna. Ale w porównaniu do zaledwie kilku lat temu, znaczna ilość informacji na temat wczesnych amerykańskich operacji wywiadowczych, takich jak programy STRAWMAN i MULTIGROUP oraz prawie całkowicie nieznany program AFTRACK, została teraz odtajniona. Te nowe informacje dostarczyły szczegółowego - choć wciąż nieco zagmatwanego - obrazu tego, jak skomplikowane i różnorodne były wczesne lata amerykańskiego wywiadu dotyczącego sygnałów satelitarnych. Te satelity na małych wysokościach, z nielicznymi wyjątkami, zaczęły ustępować miejsca mniejszej liczbie, większych satelitów SIGINT zlokalizowanych na orbicie geosynchronicznej i zdolnych do wykonywania wielu misji. Historia tych późniejszych programów prawdopodobnie przez wiele lat pozostanie owiana tajemnicą (pisane w 2016r.). Ale wczesna wojna czarodziejów, ścigających niewidzialne sygnały w powietrzu i kosmosie, w końcu zaczyna się wyjaśniać.

O tej serii: Informacje zawarte w tej serii pochodzą z wielu źródeł, ale głównymi źródłami są różne wersje The SIGINT Satellite Story odtajnione w 2015 i 2016 r., Odtajnienie dokumentu AFTRACK oraz dokumenty uzyskane przez autora przez kilkadziesiąt lat od Archiwum Państwowego i inne zbiory oraz inne źródła wymienione w tekście. Nowe dokumenty SIGINT mają zostać odtajnione prawdopodobnie w ciągu następnego miesiąca, niewątpliwie dodając więcej szczegółów i kontekstu do tej skomplikowanej historii.

Jak wynika ze spekulacji autora, o satelitach: USA-32, 45, 81 dowiemy się więcej szczegółów po odtajnieniu TOP SECRET, chyba nie wcześniej jak w latach 30-tych 21 wieku. W cytacie pogrubiłem fragment z którego wynika, że te satelity były stabilzowane obrotowo - stąd pewnie to szybkie migotanie USA-32, utrwalone przeze mnie na fotach. Warto byłoby zapolować na drugiego, pozostającego na orbicie, czyli USA-81 żeby potwierdzić, że to ich taki urok, a nie awaria (np. po zderzeniu z mikrośmieciem/mikrometeorem).

Następne ciekawe materiały tego samego autora:

The Lion and the Vortex

... oraz:

The SIGINT Satellite Story (Official) lub TUTAJ bezpośrednio z NRO (National Reconnaissance Office)
Archiwum dokumentów odtajnionych NRO

... a także:

History of the US high-altitude SIGINT system

... obserwacje satelitów SIGINT:

THE SECRET SPIES IN THE SKY - Imagery, Data Analysis, and Discussions relating to Military Space
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2020, 19:47 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 23, 2020, 22:36 »

Offline suchyy

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 674
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 24, 2020, 19:29 »
Nazwa: Singleton dla satelity USA-32 nie dawała mi spokoju, bo podana była tylko w pierwszym źródle do jakiego dotarłem początkowo, wyszukując info o tym satelicie.

W końcu natrafiłem na takie info w serwisie GlobalSecurity.org:

Parcae / White Cloud NRO/USN/NSA, SIGINT NOSS EORSAT Spacecraft

cytuję fragment:
Cytuj
...
Początkowo uważano, że seria Titan-II PARCAE jest częścią nowej serii satelitów radarowych SBR-WASS SINGLETON, która została ostatecznie anulowana w fazie rozwoju koncepcyjnego przez NRO. Ostatecznie program ten został zastąpiony kontynuacją programu etapowego PARCAE z czterema satelitami i dystrybutorem magistrali.
...

... więc jak z tego wynika USA-32 to prawdopodobnie nie Singleton, ale ile w tym prawdy, a ile dezinformacji stosownych służb!?  ;)

PS Dla dociekliwych. W artykule z powyższego linku autorstwa: Charles P. Vick są wklejone dwa rysunki z których drugi pokazuje koncepcję satelity USA-32 (81), wynoszonego przy użyciu rakiety Titan II. Rysunków nie wklejam tutaj, bo autor wyraźnie zaznaczył swoje prawa autorskie - kto ciekaw, niech zajrzy pod link. No i nie klikać bez potrzeby bo w GlobalSecurity.org tylko cztery strony są za free miesięcznie, później trzeba czekać albo $25/miesiąc.  :-\
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2020, 21:04 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 24, 2020, 19:29 »