Autor Wątek: Koronawirus na świecie  (Przeczytany 21118 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #390 dnia: Maj 12, 2021, 23:29 »
Fiesta w hiszpańskich miastach po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego. Tysiące zatrzymań i mandatów
Opracowanie: Nicole Makarewicz 15 maja (16:56)

Podczas 24 godzin pierwszego weekendu od czasu zniesienia w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego funkcjonariusze służb policyjnych interweniowali tysiące razy wobec organizatorów nielegalnych imprez w plenerze. Do sobotniego popołudnia funkcjonariusze zatrzymali lub spisali kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie młodych.

Najczęściej policja interweniowała w Barcelonie, gdzie podczas minionej doby wystawiono 7200 mandatów. W większości przypadków ukarani brali udział w masowych imprezach, pijąc alkohol i nie zachowując dystansu społecznego.

Blisko tysiąc osób do sobotniego popołudnia otrzymało mandaty również w Salamance, na zachodzie kraju, a także w położonym w pobliżu mieście Zamora. Większość sankcji dotyczyła picia alkoholu w miejscach publicznych oraz chodzenia po ulicy bez maseczek.

Kilku tysiącom osób wręczono mandaty za podobne wykroczenia w Andaluzji oraz na Balearach. Na należącej do tego archipelagu Ibizie policja zatrzymała i spisała kilkuset uczestników tzw. biegu na rzecz wolności. Uczestnicy nielegalnej imprezy przebiegli w sobotnie popołudnie przez centrum Ibizy, głównego miasta wyspy, bez maseczek, wznosząc okrzyki przeciwko restrykcjom sanitarnym.

Korzystając z pierwszego od 25 października weekendu bez stanu zagrożenia epidemicznego, tysiące hiszpańskich rodzin udały się na krótkie urlopy poza swoje wspólnoty autonomiczne.

W piątek po południu w kilkunastu prowincjach Hiszpanii masowo wyjeżdżający wczasowicze przyczynili się do powstania wielokilometrowych korków na autostradach oraz trasach szybkiego ruchu.

Wraz ze zniesieniem 9 maja stanu zagrożenia epidemicznego większość regionów zaapelowała do rządu Hiszpanii o ujednolicenie restrykcji sanitarnych. Tymczasem według gabinetu Pedro Sancheza surowe obostrzenia, obejmujące m.in. konieczność utrzymywania kordonów sanitarnych i godziny policyjnej, są zbędne, a ewentualne spory w sprawie tych restrykcji mają rozstrzygać sądy.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-fiesta-w-hiszpanskich-miastach-po-zniesieniu-stanu-zagrozeni,nId,5233812?crp_state=1

An international expedition called off its Mount Everest climb on Saturday, blaming a surge in cases at base camp.

Austrian company Furtenbach Adventures said some teams at base camp had been partying and holding meetings together, ignoring basic precautions against spreading infection.

“To climb above base camp with these massively increasing corona numbers and risk the lives of our 20 customers, 4 mountain guides and 27 Sherpas carelessly, would be irresponsible,” said the company’s managing director Lukas Furtenbach in a statement.

While climbs continue on the Nepalese side, China cancelled the 2021 spring climbing season from the Tibetan side of the mountain.

Mira Acharya, director of Nepal’s tourism department, denied the severity of the situation at the base camp.

“Doctors at the base camp said the situation was not as serious as it was reported,” she told Reuters.

Nepal has reported 447,704 coronavirus cases and 4,856 deaths, according to government data.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/may/15/coronavirus-live-news-taiwan-raises-its-covid-19-alert-level
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2021, 22:44 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #391 dnia: Maj 13, 2021, 23:31 »
Indyjski wariant COVID-19 w Wielkiej Brytanii. "Może rozprzestrzenić się jak ogień"
OPRAC. MAREK MIKOŁAJCZYK  16-05-2021 14:24

- Jest duże prawdopodobieństwo, że szczepionki przeciw COVID-19 skutecznie zapobiegają indyjskiemu wariantowi koronawirusa, ale wśród osób, które nie są zaszczepione, może się on rozprzestrzeniać "jak ogień" - przekazał w niedzielę Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia.

Przypomnijmy: w piątek naczelny lekarz Anglii potwierdził, że indyjska odmiana wirusa SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwa niż brytyjski wariant. Naukowcy szacują, że może być to nawet 50 proc. więcej.

W sprawie wypowiedział się w niedzielę brytyjski minister zdrowia. - Ponieważ ten wariant może rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej niż wariant z Kent - widzieliśmy, co stało się z nim w grudniu - oznacza to, że jeśli wymknie się spod kontroli, będziemy mieli bardzo, bardzo dużą liczbę przypadków. I to nawet przy ochronie, jaką daje szczepionka - ochrona ta jest bardzo wysoka, ale nie jest absolutna - ocenił Matt Hancock w rozmowie ze Sky News.

Brytyjski szef resortu zdrowia potwierdził, że póki co kolejny etap luzowania obostrzeń sanitarnych zostanie wdrożony zgodnie z planem, ale nie wyklucza, że w związku z pojawieniem się nowej odmiany lokalnie restrykcje mogą zostać utrzymane.

- Ostateczną decyzję [w sprawie zniesienia reżimu sanitarnego - przyp. red.] podejmiemy 14 czerwca. Zawsze mówiliśmy, że chcemy to robić ostrożne, bo naprawdę chcemy, żeby to było nieodwracalne. (...) Ze względu na szybkość przenoszenia się, może on naprawdę rozprzestrzeniać się jak ogień wśród nieszczepionych grup - dlatego musimy zaszczepić jak najwięcej osób, szczególnie tych, którzy są najbardziej narażeni na pobyt w szpitalu - przekazał Hancock.

W Wielkiej Brytanii do czwartku potwierdzono łącznie 1313 przypadków zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ta wzrosła sześciokrotnie.

https://wiadomosci.wp.pl/indyjski-wariant-covid-19-w-wielkiej-brytanii-moze-rozprzestrzenic-sie-jak-ogien-6640303621651040a

https://www.money.pl/gospodarka/ukraina-rzad-namawia-do-powrotow-i-oferuje-pieniadze-na-start-emigranci-mowia-nie-6639229271169920a.html

https://www.o2.pl/informacje/pielegniarz-zgwalcil-chora-na-covid-19-zmarla-kilka-godzin-pozniej-6640047805745696a

Ignore lockdown easing to curb Indian Covid variant, health experts urge
Denis Campbell and Jessica Elgot Sun 16 May 2021 19.49 BST

Leading specialists call on the public to avoid socialising indoors to prevent a third wave of the disease


Businesses in Soho, central London, prepare for the easing of lockdown measures in England. Photograph: Hollie Adams/Getty Images

People should ignore Monday’s easing of lockdown and avoid socialising indoors in pubs and restaurants to prevent the new Covid-19 variant first detected in India sparking a third wave of the disease, health experts say.

A former government chief scientific adviser, a leading public health specialist and the union representing Britain’s doctors are urging the public to stick to meeting outdoors to reduce the risk of catching or spreading the variant.

Prof Sir Mark Walport, a former director of the Wellcome Trust and a chief scientific adviser until 2017, called on the public to be cautious. “My personal judgement is that I will do things outside as far as possible,” he said. “My advice is that just because you can do something doesn’t necessarily mean you should.” (...)
https://www.theguardian.com/world/2021/may/16/ignore-lockdown-easing-to-curb-indian-covid-variant-health-experts-urge

https://www.theguardian.com/world/live/2021/may/16/coronavirus-live-news-covid-19-fears-over-indian-variant-as-england-prepares-to-unlock
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2021, 23:05 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #392 dnia: Maj 14, 2021, 23:12 »
Koronawirus w Indiach. Rezygnacja czołowego wirusologa. Nie podał powodu
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI 17-05-2021 09:24

Shahid Jameel, który stał na czele naukowej grupy doradczej działającej przy indyjskim rządzie (INSACOG) poinformował media, że rezygnuje z pełnienia swojej funkcji. Wirusolog miał być niezadowolony ze sposobu, w jaki Indie walczą z szalejącą epidemią koronawirusa.

Shahid Jameel w informacji przekazanej mediom potwierdził jedynie, że z rezygnował z pełnienia swojej funkcji. Nie zdradził, jaka była przyczyna tej decyzji. Reuters, powołując się na swoje źródła, twierdzi, że odejście Jameela z INSACOG to konsekwencja jego niezadowolenia z rządowej strategii walki z koronawirusem.

Współpracownicy wirusologa wolą nie komentować medialnych doniesień, twierdząc, że nie byli świadomi żadnych konfliktów między radą a rządem. Z pozyskanych przez media informacji wynika, że odejście przewodniczącego nie odbije się negatywnie na badaniach nad różnymi wariantami koronawirusa prowadzonymi przez INSACOG.

Koronawirus w Indiach. Rada ostrzegała rząd już w marcu

Doradcy wchodzący w skład INSACOG już w marcu ostrzegali indyjski rząd przed nowym i bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa. Obecnie Indie są pogrążone w potężnym kryzysie zdrowotnym, będącym wynikiem pojawienia się tam wariantu B.1.617, zwanego również wariantem indyjskim.

W ostatnich tygodniach w Indiach notowano regularnie ponad 350 tys. zakażeń dziennie. Infekcje są też przyczyną 4 tys. zgonów dziennie. Choć w ostatnich dniach liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem spada, to eksperci przestrzegają rząd przed rezygnacją z podjętych wcześniej kroków w postaci obostrzeń i lokalnych lockdownów. Ponadto indyjskie media twierdzą, że oficjalne rządowe statystyki dotyczące zakażeń i zgonów są drastycznie zaniżane.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-indiach-rezygnacja-czolowego-wirusologa-nie-podal-powodu-6640584047934080a

Koronawirus w Indiach. Przerażające dane epidemiczne, ponad 4 tysiące zgonów dziennie
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA  17-05-2021 07:39

Koronawirus w Indiach wciąż przybiera na sile. Tylko w ciągu ostatniej doby przez COVID-19 zmarło tam 4106 osób. Tamtejsze ministerstwo zdrowia przekazało, że wykryto również 281 386 nowych infekcji koronawirusa.

Aktualnie Indie są najbardziej dotkniętym pandemią COVID-19 państwem na całym świecie. Od początku epidemii według oficjalnych danych w tym kraju wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 24,97 mln osób. Z powodu COVID-19 zmarło tam już ponad 274 tys. osób.

Koronawirus w Indiach. Wciąż przybywa ofiar COVID-19

W ubiegłym tygodniu służby przekazały, że w Indiach odnotowano 1,4 mln infekcji oraz 16 tys. zgonów spowodowanych koronawirusem.

Ze statystyk wynika, że liczba ofiar nadal utrzymuje się na wysokim poziomie ponad 4 tys. zgonów dziennie. Spada natomiast liczba nowych zakażeń.

W Indiach wciąż diagnozuje się prawie połowę wszystkich nowych infekcji koronawirusa na świecie, a także około jednej trzeciej wszystkich zgonów spowodowanych COVID-19.

Ta poważna sytuacja epidemiczna przytłacza indyjską służbę zdrowia. Niewydolne są m.in. szpitale, kostnice oraz krematoria. Oprócz tego brakuje tlenu medycznego i leków.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-indiach-przerazajace-dane-epidemiczne-6640572416969344a

https://wideo.wp.pl/koronawirus-w-indiach-przerazajacy-widok-setek-grobow-na-plazy-6640600883058817v

Mają powody do niepokoju. "Grupa idiotów głównym zagrożeniem"
KLS 17.05.2021 21:12

W Wielkiej Brytanii trwają właśnie przygotowania do czwartego - ostatniego etapu znoszenia obostrzeń. Władze obawiają się jednak dwóch rzeczy - indyjskiego wariantu koronawirusa i... ruchu antyszczepionkowego. (...)
https://www.o2.pl/informacje/maja-powody-do-niepokoju-grupa-idiotow-glownym-zagrozeniem-6640746993310304a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-nieoficjalnie-polska-w-tescie-pilotazowym-ws-certyfikatow-co,nId,5237504?crp_state=1

https://turystyka.wp.pl/indonezja-turysci-ignoruja-kwarantanne-i-chwala-sie-jak-jej-unikac-6640608864402048a

https://www.money.pl/gospodarka/wakacje-2021-wlochy-czekaja-na-prawie-40-mln-turystow-to-lato-ma-byc-duzo-lepsze-od-poprzedniego-6640680894974592a.html

https://www.o2.pl/informacje/eric-clapton-zaszczepiony-preparatem-astrazeneca-mial-powazne-skutki-uboczne-6640747846916736a

India variant will be dominant UK Covid strain ‘in next few days’
Peter Walker, Nicola Davis and Jessica Elgot Mon 17 May 2021 19.59 BST

Scientists’ warning comes as government comes under pressure to explain border policy

The Covid variant first detected in India is set to be the dominant strain in the UK within days, experts have said, with the government and health teams struggling to contain cases, which have risen by more than 75% since Thursday.

With the rapid spread of the more transmissible B.1.617.2 variant threatening to reverse moves to ease lockdown, the government faced intense pressure to more fully explain the delay in adding India to the so-called red list of countries.

Dominic Cummings, Boris Johnson’s former chief adviser, joined the criticism on Monday, calling the UK’s border policy a “joke”. (...)
https://www.theguardian.com/world/2021/may/17/uk-cases-of-indian-covid-variant-almost-doubled-in-four-days-says-hancock

https://www.theguardian.com/world/live/2021/may/17/coronavirus-live-news-parts-of-uk-ease-lockdown-despite-india-variant-fears-4-out-of-5-in-japan-oppose-olympics

===========
Ciąg dalszy w wątku SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3997.msg164822#msg164822
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2021, 23:16 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #392 dnia: Maj 14, 2021, 23:12 »