Ukazał się interesujący wywiad z Markiem Sirangelo. Oto kilka interesujących detali:
- testy lotów ślizgowych, bezzałogowe jak i załogowe, będą przeprowadzane od jesieni tego roku do 2015,
- pierwszy testowy lot bezzałogowy jest planowany - jak wiemy - w listopadzie 2016; będzie to lot w pełni autonomiczny (test z października 2013, gdy DCh uległ pewnym zniszczeniom, był częściowo kontrolowany z ziemi),
- rakietą będzie, zarówno w testach jak i wlotach do ISS, Atlas V-412 (Atlas został wybrany ze względu na większą gwarancję bezpieczeństwa niż inne rakiety),
- DCh będzie lżejszy niż CST-100 (!), zatem wystarczy słabszy 2. stopień Centaur,
- drugi, a pierwszy testowy lot załogowy DCh odbędzie się przed końcem 2017 r.,
- weźmie w nich udział dwóch astronautów, w tym jeden lub dwóch byłych astronautów NASA, dowódców STS, którzy już pracują w SNC (są to Steve Lindsey i Lee Archambault),
- nie wiadomo jeszcze, czy drugim astronautą nie będzie któryś z NASA,
- ze względu na zmniejszenie przez Kongres funduszy na CCP, pierwszy kontraktowy lot do ISS prawdopodobnie przesunie się na 2018 r.
Źródło (trzy części wywiadu):
http://www.americaspace.com/?p=65868http://www.americaspace.com/?p=66000http://www.americaspace.com/?p=66192Część 4. wkrótce.