Myślę, że wątek ten nie jest przedwczesny, choć Ukraina nie należy do pierwszej ligi mocarstw kosmicznych. Tym niemniej niepodległa Ukraina po rozpadzie Związku Radzieckiego odziedziczyła po nim część przemysłu kosmicznego. I chociaż jest krajem niezamożnym, to usiłuje uczynić z tego źródło nie tylko zaspokojenia ambicji narodowych, ale także dochodów.
Przemysł kosmicznyNa Ukrainie w Diepropietrowsku znajdowało się znane biuro konstrukcyjne Jangela, obecnie działające pod nazwą Piwdenne (ros. Jużnoje, ang. Yuzhnoye). Stowarzyszone z nim dawne zakłady produkcyjne Makarowa noszą nazwę Piwdenmasz (ros. Jużmasz, ang. Yuzhmash). Produkowane są tam rakiety nośne serii: Zenit, Cyklon, Dniepr i Kosmos-3M. Ponadto produkuje się tu pierwszy człon rakiet Taurus II dla Orbital Science.
Ukraińscy astronauciWśród radzieckich kosmonautów byli również będący Ukraińcami, pierwszym z nich był jeszcze Paweł Popowicz (Wostok 4). Jednak dopiero po utworzeniu niepodległej Ukrainy można było znaleźć się w kosmosie pod ukraińską flagą. Pierwszym, i jak dotąd jedynym ukraińskim astronautą został Leonid Kadeniuk. Wcześniej był on w oddziale radzieckim, w 1995 r. wystąpił o ukraińskie obywatelstwo, a w 1997 r. znalazł się w kosmosie na pokładzie Columbii (STS-87) jako specjalista ładunku z Ukrainy.
Obecnie zapowiadany jest lot Ukraińca na ISS. Według ostatnich ustaleń z Rosjanami, odbędzie się on w 2013 lub 2014 r. Jak tylko zostanie podjęta ostateczna decyzja, rozpocznie się proces wyłaniania kandydatów do tego lotu.
Współpraca międzynarodowaUkraina oczywiście nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjał kosmiczny jaki posiada. W związku z tym stara się wejść we współpracę międzynarodową oferując swe możliwości, przede wszystkim rakiety.
Dla spółki Sea Launch (z Norwegią, Rosją: RSC Energia i USA: Boeing) Ukraina dostarczała rakiety Zenit. Spółka funkcjonowała pomyślnie przez 10 lat, obecnie jednak przeżywa bardzo duże trudności.
Obecnie Ukraina utworzyła z Brazylią spółkę Alcântara Cyclone Space, która z kosmodromu w Brazylii ma wynosić satelity ukraińskimi rakietami Cyklon-4 (zob.
artykuł na Kosmonauta.net). Trwają również rozmowy z innymi krajami na temat zawiązania współpracy w tej dziedzinie.