Kanadyjczycy niedawno zaprezentowali prototypy kolejnych manipulatorów do przeprowadzania prac w przestrzeni kosmicznej. Od znanego nam CanadArm2 nowe egzemplarze ramion mają być zbudowanej z większej ilości lekkich kompozytów. Za zaprojektowanie odpowiada znana firma MDA Corp. Wg zapewnień przedstawicieli teleskopy manipulatory mogłyby zostać przetransportowane (bądź w ogóle wykorzystane) przez Oriona bądź komercyjne statki kosmiczne takie jak Dragon.
Nie pisaliśmy chyba o tym tutaj, a wydarzenie ciekawe - na początku października za pomocą japońskiego manipulatora JEM RMS oraz specjalnego adaptera (Small Satellite Orbital Deployer) wypuszczono ze stacji ISS kilka małych satelitów. Jednym z nich był TechEdSat, dzięki któremu grupa studentów z kalifornijskiej uczelni mogła przeprowadzić projekt satelitarny (z kolei tutaj testowano jakieś komponenty awioniki).
Na zdjęciu w załączniku Aki Hoshide przy śluzie znajdującej się w module Kibo. Wewnątrz widać adapter wraz z małymi satelitami (dostarczonymi na pokładzie japońskiego statku transportowego HTV-3). Całość jest w następnej kolejności wystawiana na zewnątrz, gdzie adapter podejmowany jest przez JEM RMS. Potem już tylko odpowiednie zorientowanie adaptera i można wypuszczać mały cubesaty.
Poniżej nagrania serii wypuszczeń satelitów: