Autor Wątek: Chiński program kosmiczny  (Przeczytany 380116 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #180 dnia: Czerwiec 27, 2013, 12:58 »
Czy ktoś się orientuje jaka jest maksymalna precyzja w pionie dla systemów lokalizacji satelitarnej?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #181 dnia: Sierpień 11, 2013, 00:40 »
Przypomnijmy, że szykują nam się ciekawe lata jeśli idzie o nowe chińskie rakiety:

- CZ-6 i CZ-7 w 2014 roku
- CZ-5 w 2015 roku

29 czerwca tego roku doszło do pomyślnego testu elementu CZ-5. Prototyp tej rakiety jest w trakcie budowania. W lipcu odbył się ponadto pomyślny test odpalenia CZ-6 oraz test działania osłony aerodynamicznej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2013, 01:06 wysłana przez Matias »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #182 dnia: Sierpień 11, 2013, 10:24 »
CZ-7 to następca CZ-2F. Następne starty SZ i TG będą odbędą się już na nowej rakiecie.

CZ-7 ma mieć bardziej elastyczny układ boosterów, zatem też i większy udźwig w silniejszych wersjach, ponoć aż do 20 t na LEO. Zatem skoro TG-2 ma być znacznie większy niż TG-1 - tak przypuszczamy, to ze startem tego modułu trzeba poczekać na wejście do służby CZ-7, zaś SZ-11 będzie mógł polecieć dopiero jak już TG-2 będzie na orbicie.

Zatem data następnego lotu załogowego Chin zależy ściśle od postępów praz nad CZ-7.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #183 dnia: Sierpień 11, 2013, 11:42 »
Bardzo ciekawe informacje dotyczące CZ-7. Ciekawe, czy nowe metody produkcji czy materiały będą wykorzystane przy tej rakiecie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #183 dnia: Sierpień 11, 2013, 11:42 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #184 dnia: Sierpień 11, 2013, 23:06 »
Dzięki za wyjaśnienia Janie! Brzmi to logicznie, zobaczymy czy rzeczywiście będą się trzymać takiego "harmonogramu" na wypadek opóźnień we wprowadzeniu CZ-7 do serwisowania.

velo

  • Gość
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #185 dnia: Sierpień 12, 2013, 13:41 »
Za to widzialem na NSF gdzies wiesc, iz program CZ-9 (ksiezycowka) moze byc zagrozony. Wojskowi podobno nie za bardzo sa tym zainteresowani.

Z drugiej strony to po co buduja Wenchang? Tylko pod CZ-5?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #186 dnia: Sierpień 12, 2013, 18:07 »
Za to widzialem na NSF gdzies wiesc, iz program CZ-9 (ksiezycowka) moze byc zagrozony. Wojskowi podobno nie za bardzo sa tym zainteresowani.

Z drugiej strony to po co buduja Wenchang? Tylko pod CZ-5?

Wenchang jest bliżej równika od wszelkich innych kosmodromów chińskich - co oznacza większe bonusy dla dużej ilości orbit, w tym i GEO. Wydaje mi się, że Chiny z pewnością będą kombinować jak zagarnąć większy kawałek usług orbitalnych ze światowego rynku. Wiele ich ruchów wydaje się iść w tym kierunku.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #187 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:26 »
O ile tajkonatyka załogowa jest jeszcze relatywnie z tyłu głównej stawki to robotyczna jest ścisłej czołówce...
Np. taki SY-7 nieźle bryka po LEO (ciekawe na ile takich harców starczy paliwa i jakie silniki je napędzają?) http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/orbitalne-bz/5747-2013-08-19-sy-7-sj-7.html

Przed prezentowaną na tej satelicie technologii manewrów wróżę świetlaną przyszłość: może być podstawą dla mobilnych mini-stoczni, warsztatów diagnostyczno-naprawczych albo satelit transferujących różne materiały między satelitami, a stacjami kosmicznymi itp.
Aspekt wojskowy też jest ciekawy może być wykorzystany w broni satelitarnej jak i w satelitach zwiadowczo-szpiegowskich zwłaszcza jeśli się dobuduje do tego systemu jakiś system tankowania z stacji benzynowych albo orbitalnych tankowców, co czyni takie satelity ciekawą konkurencją amerykańskich satelit jednorazowego użytku (artykuł był jeszcze wczoraj na kosmonaucie.net, ale nie mogę znaleźć), które mają być de facto sprawny i tanimi zwiadowcami suborbitalnymi (wejście w atmosferę po 2-3 miesiącach).

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #188 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:34 »
Przed prezentowaną na tej satelicie technologii manewrów wróżę świetlaną przyszłość: może być podstawą dla mobilnych mini-stoczni, warsztatów diagnostyczno-naprawczych albo satelit transferujących różne materiały między satelitami, a stacjami kosmicznymi itp.
Aspekt wojskowy też jest ciekawy może być wykorzystany w broni satelitarnej jak i w satelitach zwiadowczo-szpiegowskich zwłaszcza jeśli się dobuduje do tego systemu jakiś system tankowania z stacji benzynowych albo orbitalnych tankowców, co czyni takie satelity ciekawą konkurencją amerykańskich satelit jednorazowego użytku (artykuł był jeszcze wczoraj na kosmonaucie.net, ale nie mogę znaleźć), które mają być de facto sprawny i tanimi zwiadowcami suborbitalnymi (wejście w atmosferę po 2-3 miesiącach).

Ogólnie rzecz biorąc to Chiny ładną technologią dysponują i którą nie boją się użyć, testować tak jak w przypadku amerykanów
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #189 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:44 »
Ogólnie rzecz biorąc to Chiny ładną technologią dysponują i którą nie boją się użyć

To raczej demo, bo bez infrastruktury zaopatrującej w paliwo to Sy-7 długo nie poharcuje, bo za przeproszeniem paliwa rakietowego nie zmieści za dużo w swoim baku.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #190 dnia: Sierpień 21, 2013, 10:21 »
A tak przy okazji wiecie, gdzie można znaleźć opis tego SY-7?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #191 dnia: Sierpień 21, 2013, 14:04 »
O ile tajkonatyka załogowa jest jeszcze relatywnie z tyłu głównej stawki to robotyczna jest ścisłej czołówce...
Np. taki SY-7 nieźle bryka po LEO (ciekawe na ile takich harców starczy paliwa i jakie silniki je napędzają?) http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/orbitalne-bz/5747-2013-08-19-sy-7-sj-7.html

Przed prezentowaną na tej satelicie technologii manewrów wróżę świetlaną przyszłość: może być podstawą dla mobilnych mini-stoczni, warsztatów diagnostyczno-naprawczych albo satelit transferujących różne materiały między satelitami, a stacjami kosmicznymi itp.
Aspekt wojskowy też jest ciekawy może być wykorzystany w broni satelitarnej jak i w satelitach zwiadowczo-szpiegowskich zwłaszcza jeśli się dobuduje do tego systemu jakiś system tankowania z stacji benzynowych albo orbitalnych tankowców, co czyni takie satelity ciekawą konkurencją amerykańskich satelit jednorazowego użytku (artykuł był jeszcze wczoraj na kosmonaucie.net, ale nie mogę znaleźć), które mają być de facto sprawny i tanimi zwiadowcami suborbitalnymi (wejście w atmosferę po 2-3 miesiącach).

"Harce" na LEO... Na LEO zmiana inklinacji o jakieś dwadzieścia cztery stopnie to wydatek jak osiągnięcie przestrzeni międzyplanetarnej. Dla 60 stopni to dV równe aktualnej prędkości orbitalnej. Różne manewry mają różne koszta, obniżenie kołowej orbity z 900km do 500km to dV równe trochę ponad 200 m/s.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #192 dnia: Sierpień 21, 2013, 15:18 »
Ciekawe, jak beda wygladaly przyszle harce w wykonaniu HTV-6/7;-) Z powazaniem
                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #193 dnia: Sierpień 21, 2013, 20:50 »
... i tanimi zwiadowcami suborbitalnymi (wejście w atmosferę po 2-3 miesiącach).

Nie ma czegoś takiego... :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #194 dnia: Sierpień 21, 2013, 21:49 »
Ale po internecie już o tym informacje:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/566178,Amerykanie-zaleja-Kosmos-tanimi-satelitami-szpiegowskimi jako przykład i po za tym w kosmonaucie.net był przedwczoraj pod tytułem "Satelity jednorazowego użytku".

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #194 dnia: Sierpień 21, 2013, 21:49 »