Autor Wątek: Poprzednie forum SONDY zostało wyłączone, jesteśmy więc TU!  (Przeczytany 22471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24675
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2021, 17:32 »
I zasadnicze pytanie - czy ono ma powstać jako subforum Kącika popularno naukowego czy jako dedykowane forum widoczne ze strony głównej tak jak obecnie Człowiek i Astronautyka?
Niczego takiego chyba nie dostrzegam ?

No bo jeszcze nic takiego nie utworzyliśmy. :) Radek zaproponuje co będzie najlepsze.
Zrozumiałem, że istnieje pod nazwą Człowiek i Astronautyka subforum, którego nie dostrzegam.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2021, 18:13 »
Ja też tak zrozumiałem że istnieje takie subforum,  którego nie widzę.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2021, 18:44 »
Ja akurat zrozumiałem Maquisa zgodnie z jego intencją (chyba). Ale to nieważne :).

Co do meritum, to jestem zdania, że mamy już sporo pod-forów (to nie zbitka błędów ortograficznych) na stronie głównej, a to utrudnia orientację rzadziej nas odwiedzającym. Zatem jestem za umieszczeniem tego jako działu podrzędnego w "Człowiek i Astronautyka"/"Media". W przypadku Sondy argumentuję to tym, że jak pisze Radek, temat ten w aktywnym kiedyś wątku na astro4u zaczął się jakiś czas temu wyczerpywać i obecnie pełni rolę bardziej archiwalną i dyskusyjną. W tej sytuacji dawanie go na pierwszy front nie jest dobre. Chyba że w nowym miejscu wątek ożyje, wówczas inna sprawa.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24675
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2021, 19:08 »
Ja też tak zrozumiałem że istnieje takie subforum,  którego nie widzę.

A jednak widać. Jest to tylko opis mały na stronie głównej. Nie jest to kategoria interaktywna, więc na co dzień, dla funkcjonalności działania nieużyteczna, więc operacyjnie przez receptory wzrokowe ignorowana. Takie mam wytłumaczenie  ;)

Cytuj
Człowiek i Astronautyka

Wydarzenia astronautyczne

Inicjatywy Amatorskie

Media

Kącik popularno-naukowy

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2021, 19:08 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 04, 2021, 19:24 »
No i jeszcze odpowiedź na pytanie:
czy ogólnodostępny dostęp (bez logowania) czy widoczne tylko dla zalogowanych?

Jestem zdania, że dział powinien być ogólnodostępny.
The Dark Side of the Moon

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24675
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 04, 2021, 19:46 »
W przypadku poprzedniego forum, o ile dobrze pamiętam, nie było barier w dostępie do wszystkich materiałów ?

Czy nowy dział główny czy dział podrzędny, to być może kwestia drugorzędna.
Mamy już 25 działów głównych.
Może mieć tu znaczenie np. to, jak wiele jest tych materiałów oraz to, czy warto uhonorować wyjątkowe znaczenie samej Sondy jak i jej autorów.

Być może dla ułatwienia szukania odpowiednich poddziałów byłby użyteczny spis treści we właściwym wątku (który już jest) obejmujący działy i poddziały.

Wg mnie odpowiednie wątki można przenieść do nowego działu (poddziału?) , a dla nowych materiałów tworzyć wątki, z których te tworzące nadrzędne kategorie poprzypinać.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?board=58.0

1) dużo tam było wątków ?
2) da się ocenić jaki procent materiałów jest możliwy do odzyskania ? (powiada się, że w przyrodzie nic nie ginie).
3) i czy utrata tych danych  nie powinna podpadać pod kategorię ochrony narodowych dóbr kultury (jeśli nie, to być może na skutek selekcyjnych zapisów)
4) kiedyś były palone książki, a dziś jednym kliknięciem można pozbawić ludzi dostępu do pewnych fragmentów wiedzy.

5) Powstaje problem bieżącego przenoszenia materiałów, których może być mnóstwo.

Gdyby np. rozłożyć całą operację na dłuższy czas, mierzonej nie tylko dzienną ilością postów, ale też ich wielkością, to ile by to mogło zająć czasu ?

6) czy przenoszenie postów byłoby wierne technicznie, czy też np. w ramach jednego postu byłoby skopiowanych przykładowo 50 oddzielnych materiałów ?

Tak przeprowadzona operacja, miałaby taką zaletę, że możliwe byłoby systematyczne, w niewielkich dawkach, przyswajanie przez chętnych wiedzy o tym wyjątkowo zasłużonym  dla popularyzacji wielorakiej wiedzy naukowej programie.

Ewentualne komentarze można by zamieszczać w osobnym wątku, a po uzupełnieniu zawartości archiwalnej przenieść tam bieżące komentarze.

Dziś, być może, autorzy Sondy,  gdyby mieli taką możliwość, opisywaliby logistyczne problemy z masowym zaszczepianiem populacji. Ta sugestia przyszła mi do głowy na marginesie poziomów szczepień w dwóch sąsiednich krajach: Polska nieco ponad 50 000 i ponad 264 000 osób w Niemczech. I pewnie nie trypanofobia jest tu jakąś większą przyczyną wpływającą na te różnice, choć urzędujący Prezydent RP mógł mieć w tej mierze jakąś rolę do odegrania  ;)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 04, 2021, 23:04 »
Mamy już 25 działów głównych.

Ja widzę 6 działów głównych (nie wiem tylko czy to o to chodzi):

Artykuły o tematyce astronautycznej
Astronautyka
Plany i rozwój
Człowiek i Astronautyka
PSPA
Wolne tematy

W tych mamy kolejnych 27 działów i w nich pod-działy.

Ja dla SONDY widziałbym jeden z tych 27, a raczej 28 (jak powstanie taki dział SONDA).
I w tym kilka pod-działów.

Coś jak w załączniku, dla przykładu dział Media i kilka działów podrzędnych. (Tak, używam innego stylu forum, bo ten pomarańcz do mnie nie przemawia dobrze ;) )

W drugim załączniku (i poniżej) jak to mogłoby przykładowo wyglądać. To tylko przykład.


1) dużo tam było wątków ?
2) da się ocenić jaki procent materiałów jest możliwy do odzyskania ? (powiada się, że w przyrodzie nic nie ginie).
3) i czy utrata tych danych  nie powinna podpadać pod kategorię ochrony narodowych dóbr kultury (jeśli nie, to być może na skutek selekcyjnych zapisów)
4) kiedyś były palone książki, a dziś jednym kliknięciem można pozbawić ludzi dostępu do pewnych fragmentów wiedzy.
1. Wątków było sporo, nie wiem, ok. 250? W niektórych wątkach po 300, 600 albo 800 odpowiedzi, różnych unikalnych zdjęć, linków, no sporo tego było.

2. Nikt tego w całości nie przeniesie. Zresztą nie o to chodzi, chodzi o te najważniejsze wątki, wypowiedzi samego Tomasza Pycia (ich też było ok. 1000 - też nie do przeniesienia, bo były w różnych tematach i różnych wątkach).

3. , 4. Może i powinna, ale tak to właśnie w Internecie działa, niestety.

5) Powstaje problem bieżącego przenoszenia materiałów, których może być mnóstwo.
Gdyby np. rozłożyć całą operację na dłuższy czas, mierzonej nie tylko dzienną ilością postów, ale też ich wielkością, to ile by to mogło zająć czasu ?

6) czy przenoszenie postów byłoby wierne technicznie, czy też np. w ramach jednego postu byłoby skopiowanych przykładowo 50 oddzielnych materiałów ?

Nie mam pojęcia ile, zależy też od chęci i wolego czasu. I myślę, że nie da się tego zrobić wiernie, coś innego trzeba wymyślić. I tak jak pisałem - bez bazy danych z tamtego forum to dłubanina i tylko to, co było najważniejsze.

W jednym z wcześniejszych postów dałem zdjęcie z webarchive, tam widać ile tego było i jak było porozmieszczane
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2021, 23:45 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • LOX/CH4
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 04, 2021, 23:40 »
3) i czy utrata tych danych  nie powinna podpadać pod kategorię ochrony narodowych dóbr kultury (jeśli nie, to być może na skutek selekcyjnych zapisów)

O ile biblioteki stopniowo zaczynają się interesować wytworami cyfrowymi, np. w zakresie gier komputerowych już jest coraz lepiej, to niestety nadal nie ma mowy o archiwizacji forów itp. A szkoda, bo to już teraz bardzo istotny obszar kultury.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 05, 2021, 09:13 »
Słuchajcie - dajcie mi i Maquisowi jeszcze chwilkę na dodatkowe konsultacje z Radkiem i będziemy działać.
Niech to już jutro będzie - dziś jestem przywalony zadaniami służbowymi. :P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 09, 2021, 11:20 »
Założone! Radek będzie działać! :) Dzięki Radku za rozmowę! :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 09, 2021, 11:49 »
Założone! Radek będzie działać! :) Dzięki Radku za rozmowę! :)

Dzięki!
Z Maquisem też udało mi się porozmawiać, czego efektem będzie archiwalna strona Tomasza Pycia na serwerze kosmonauty. :) Również dzięki!
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 09, 2021, 11:57 »
Pięknie! Pytanie czy nie warto przygotować jakiejś krótkiej notki o tym dziale na forum do publikacji na Kosmonauta.net + rozsyłce dalej po naszych mediach społecznościowych? A nuż informacja trafi do zainteresowanych, którzy wcześniej nie wiedzieli o poprzednim forum? 

Tak samo kwestia później mogłaby dotyczyć  strony Tomasza Pycia. Radku, jak uważasz?

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 09, 2021, 12:18 »
No pytaj się mnie o takie rzeczy...  ;D
Oczywiście, że warto!

I, przy okazji, o samej SONDZIE też.
The Dark Side of the Moon

Offline max-bit

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 23, 2021, 17:39 »
To jeszcze tak o tym jak rozmawiałem z Panem Adminkiem/Właścicielem z astro4u
Pisałem do niego, ale gadka była dramatyczna.
Na zasadzie coś co ludzie nie chcieli płacić (coś tam marudził że może by jakaś zrzutka)? A tak to zrobimy im cyk, a macie. Faktycznie nie było żadnego maila coś tam "marudził" że wisiało jakieś info na stronie (pewnie na słupie w d...) ale jak by napisał maila do ludzi to pewnie by się zareagowało.
Ja tam rozumiem że można zamknąć forum OK rozumiem nie mam czasu, chęci, itd ... to nie jest jakieś dziwne. Ale Pan jest taki OCH ACH a przecież zrobił wywiad (nawet OK) z Panem Romanem  Kancirukiem to już by dla samej pamięci Ludzi co tworzyli SONDE (Pal nasze wypociny) a przecież były tam wpisy Pana Tomasza to wziął i nie ma, nie dam nie ma tematu.
To takie płaskie ... i w zasadzie można by ty użyć parę mniej cenzuralnych słów.

Niestety jak widać wszystko z czasem diabli biorą i szczególnie materiały elektroniczne są koszmarnie nie trwałe.

Offline ktos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 25, 2021, 14:09 »
Ja się dziwię, że nikt nie robił zrzutów forum. Były czasy jak miało się czas i było młodszym, że udzielałem się na kilku forach (inna tematyka). Miałem dostęp fizyczny do serwera i robiłem regularne zrzuty bazy i kopie forum nawet co miesiąc. Do dziś mam je na dysku. Nikt , naprawdę nikt tego u was nie robił?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 25, 2021, 14:09 »