Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 387988 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3825
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #900 dnia: Luty 23, 2021, 08:57 »
Czy coś więcej na temat baterii helikopterka? Bo to chyba niezakładany scenariusz, że bateria tego kurdupla rozładowała się do tego stopnia i zakładam, że będą ją podładowywać przez najbliższe dni.

To mój błąd. Nie do końca zrozumiałem co podawali na konferencji. 30 % to tyle co są w stanie naładować w ciągu godziny.

Cytuj
The one-hour power-up will boost the rotorcraft’s batteries to about 30% of its total capacity. A few days after that, they’ll be charged again to reach 35%, with future charging sessions planned weekly while the helicopter is attached to the rover.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #901 dnia: Luty 23, 2021, 09:19 »
Chyba nie ogłoszono kiedy następna konferencja?

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3825
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #902 dnia: Luty 23, 2021, 09:25 »
Chyba nie ogłoszono kiedy następna konferencja?

Nie ogłoszono. Teraz przez 4 dni planują ściągać, instalować i testować nowy software, więc niewiele będzie do pokazania.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #903 dnia: Luty 23, 2021, 09:33 »
Zaskoczeniem był dla mnie brak widocznych płomieni z silników skycrane
Również byłem tym zaskoczony, wygląda jak by wisiał w powietrzu bez żadnego napędu.
Przy okazji nadal uważam, że Skycrane ma mocno niewykorzystany potencjał (w stosunku do prezentowanych możliwości) gdyby np. udało się nim wylądować.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #903 dnia: Luty 23, 2021, 09:33 »

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #904 dnia: Luty 23, 2021, 09:36 »
Pierwsze słyszę, że uchwycono moment upadku żurawia vel skycrane z misji Curiosity. Czy można prosić szczegóły, linki itp?


http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=27363
Nie jest to oczywiście animacja ale dwie klatki z HAZCAM - przed i po uderzeniu Skaycranea w grunt. Jak mnie pamięć nie myli, było o tym wtedy dość głośno. Na konferencji po lądowaniu  w NASA mówili, że wcześniej liczyli po cichu na taki zdjęcie. Była o tym mowa w owym czasie także na naszym forum w wątku o Curiosity.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3851
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #905 dnia: Luty 23, 2021, 09:46 »
Pierwsze słyszę, że uchwycono moment upadku żurawia vel skycrane z misji Curiosity. Czy można prosić szczegóły, linki itp?


http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=27363
Nie jest to oczywiście animacja ale dwie klatki z HAZCAM - przed i po uderzeniu Skaycranea w grunt. Jak mnie pamięć nie myli, było o tym wtedy dość głośno. Na konferencji po lądowaniu  w NASA mówili, że wcześniej liczyli po cichu na taki zdjęcie. Była o tym mowa w owym czasie także na naszym forum w wątku o Curiosity.

Filmu oczywiście nie było, natomiast faktycznie uchwycono/sfocono z pokładu łazika moment opadania pyłu po grzmotnięciu o grunt skycrane'a. Zresztą bodajże podobne zdarzenie uchwycono z pokładu Percy, ale tutaj trzeba by było sprawdzić, wydawało mi się, że wspominali coś o tym podczas pierwszej konferencji...
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2021, 09:56 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3851
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #906 dnia: Luty 23, 2021, 10:02 »

Cytuj
The one-hour power-up will boost the rotorcraft’s batteries to about 30% of its total capacity. A few days after that, they’ll be charged again to reach 35%, with future charging sessions planned weekly while the helicopter is attached to the rover.

Mnie zastanawiają 2 rzeczy, a właściwie o chyba jedna, ale de facto dotycząca dwóch sytuacji, mianowicie: ładowanie helikopterka przy połączeniu z Percy (to już wiemy) i poziom ładowania baterii po oddzieleniu fruwajki od korpusu łazika, czyli bezpośrednio za pomocą paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na szczycie Ingenuity.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 675
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #907 dnia: Luty 23, 2021, 11:19 »
To tylko moje gdybanie, ale kurdupel, jak go nazywasz (niesprawiedliwie, bo ma ponad metr rozpiętości wirnika ;) ) ma zdaje się wykonywać podrygi do maks, 50 metrów i z czasem lotu do 90 sekund. Z tego co podawali, pobór mocy to 350 W, a bateria mieści do 40 Ah, więc jeden lot będzie zużywać tylko niewielką część energii. Zakładam, że po naładowaniu na full będą utrzymywać spory bufor bezpieczeństwa i uzupełniać energię z ogniwa.
"Space is hard"

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #908 dnia: Luty 23, 2021, 13:23 »
Film przejdzie do klasyki

Owszem. Na konferencji, na której to przedstawiono zdjęcie Percy'ego opuszczanego na Marsa, jeden z naukowców misji porównał to ujęcie do takich klasyków jak zdjęcie Aldrina na powierzchni Księżyca, czy tzw. Filary Stworzenia.

Moim - i chyba nas tu wszystkich - marzeniem jest zobaczyć w przyszłej dekadzie podobny film z Tytana  :)
GG 8698011

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #909 dnia: Luty 23, 2021, 13:23 »
Gdyby kogoś interesowały parametry silniczków wykorzystanych w skycrane, to był to wariant Aerojet MR-80B:




Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #910 dnia: Luty 23, 2021, 14:35 »
Zaskoczeniem był dla mnie brak widocznych płomieni z silników skycrane
Również byłem tym zaskoczony, wygląda jak by wisiał w powietrzu bez żadnego napędu.
Przy okazji nadal uważam, że Skycrane ma mocno niewykorzystany potencjał (w stosunku do prezentowanych możliwości) gdyby np. udało się nim wylądować.
Nie powinno zaskakiwać biorąc pod uwagę niską temperaturę rozprężonych produktów katalitycznego rozkładu hydrazyny (H2, N2 i NH3) po wylocie z dyszy.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2021, 14:37 wysłana przez ah »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #911 dnia: Luty 23, 2021, 15:01 »
... zastanawiam sie, jak to bedzie z "tankowaniem", ladnie to wyglada na Ziemi i jak to mamy w zasiegu ale tutaj moze byc troche
wieciej problemow np. z synchronizacja ... skonczy sie pewnie podjechaniem lazikiem do helikopterka ... moze nie beda tak czesto
tego robic aby nie odrywac pojazdu od pracy ... ciekawy temat. Z powazaniem
                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3825
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #912 dnia: Luty 23, 2021, 15:44 »
... zastanawiam sie, jak to bedzie z "tankowaniem",

"tankowaniem" czego? Jeśli masz na myśli helikopter,  to po odłączeniu od pojazdu, Ingenuity zasilany jest bateriami (czy raczej akumulatorkami) w sposób autonomiczny, gdyż te ładowane są za pomocą paneli słonecznych, które ma nad wirnikami.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #913 dnia: Luty 23, 2021, 16:13 »
Ciekawostka. Spadochron Perseverance zawierał dwie zakodowane wiadomości: współrzędne "GPS" dla JPL i motto laboratorium "Dare Mighty Things" czyli "Odważ się na wielkie rzeczy"
The Dark Side of the Moon

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #914 dnia: Luty 23, 2021, 16:19 »
Aluminiowo-tytanowe koła zastosowane w Perseverance są oparte na wersji używanej w istniejącym łaziku Curiosity.
NASA zmieniła kształt "bieżnika" na lekko zakrzywiony, aby lepiej radzić sobie z ostrymi skałami. Czy faktycznie tak będzie? Zobaczymy, bo jak wiemy, kółeczka Curiosity dość szybko popękały.

The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #914 dnia: Luty 23, 2021, 16:19 »