Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)  (Przeczytany 5530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« dnia: Lipiec 01, 2015, 21:08 »
Czas na nowy wątek! Mamy już trzeci kwartał 2015 roku!

Aktualnie mamy na liście EPE 1932 egzoplanety. Czy 2000 planet pozasłonecznych będzie na liście jeszcze w tym roku? :)

Poprzednie wątki:

2015: - I kwartał - II kwartał
2014: - III kwartał - II kwartał - I kwartał
2013: - IV kwartał - III kwartał - II kwartał - I kwartał
2012: - IV kwartał - III kwartał - II kwartał - I kwartał
2011: - IV kwartał - III kwartał - II kwartał - I kwartał
2010: - IV kwartał - III kwartał

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2015, 16:39 »
Międzynarodowa grupa astronomów używając b. precyzyjnego spektrografu HARPS zaistalowanego na 3,6 metrowym Teleskopie w La Silla w Chile, odkryła blizniaka naszego Jowisza czyli egzoplanetę o masie b. podobnej do Jowisza (~300 mas Ziemi) która okrąża gwiazdę b. podobną do naszego Słońca (również ma wiek Słońca) w odległości niemal takiej samej od swojej gwiazdy co nasz Jowisz od Słońca. Układ nazywa się HIP 11915.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2015, 18:57 »
Bardzo ciekawa przesłanka; może to być wskazówka na potencjalność bliźniaka naszego układu słonecznego:) !

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2015, 17:00 »
Adres do publikacji o tym odkryciu:
http://www.eso.org/public/archives/releases/sciencepapers/eso1529/eso1529a.pdf

Jeszcze muszą wykazać, że HIP 11915 b nie jest "szumem" od cyklu aktywności gwiazdy. Niemniej jednak naprawdę ciekawe odkrycie, bo obiekt krąży w odległości 4,8 jedn. astronomicznej z czasem około 3600 dni.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2015, 17:00 »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2015, 05:40 »
Z danych teleskopu kosmicznego Kepler z fazy K2 misji Keplera potwierdzono 19 planet wokół 16 różnych gwiazd. Jedna z tych nowo-potwierdzonych planet jest stosunkowo niewielka (poniżej 2 RE) i krąży w ekosferze czerwonego karła z okresem 18 dni. Nowe planety odkryte i potwierdzone z fazy K2 misji Keplera otrzymały oznaczenia: K2-4b, K2-5b, K2-5c, K2-6b, K2-7b, K2-8b, K2-9b, K2-10b, K2-11b, K2-12b, K2-13b, K2-14b, K2-15b, K2-16b, K2-16c, K2-17b, K2-18b, K2-19 c, K2-19c.  Najciekawszą z tych planet wydaje się K2-9b która okrąża słabego czerwonego karła z okresem 18,44 dni, jej promień wynosi 1,6 promienia Ziemi (1,6 RE), czyli jest ona Superziemią orbitującą wokół bardzo słabej gwiazdy typu widmowego M w odległości być może umożliwiającej istnienie płynnej wody w jej atmosferze/powierzchni. Informację te znalazłem na stronie Nasa Exoplanet Archiwe (Archiwum Egzoplanet Nasa). Wiadomość o "wysypie" planet z fazy K2 Keplera upubliczniono wczoraj.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 19, 2015, 09:14 »
Ciekawe informacje - dziękuję za post Slavinie! Niestety, znów EPE się spóźnia i brak informacji na temat tych egzoplanet.

Link do krótkiej informacji na stronie NASA/Caltech:
http://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/docs/exonews_archive.html#17July2015

Tak czy inaczej - to naprawdę dobra wiadomość, że Kepler jest wciąż w stanie wykrywać małe egzoplanety! :)

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2015, 20:35 »
23 Lipca ma odbyć się specjalna konferencja dotycząca misji Kepler. Ma zostać coś ujawnione. Domyślam się o co może chodzić (nowy wysyp egzoplanet z danych Keplera albo nowe niewielkie egzoplanety w ekosferach). Wszystkiego dowiemy się za 3 dni  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2015, 22:26 »
Dzięki Slavinie za informację. Czy będziesz oglądać tę konferencję? Jestem obecnie na wakacjach i nie zawsze mam dostęp do dobrej sieci... A warto to obserwować! :)

Mam nadzieję, że nie będzie to rzut kilkuset egzoplanet w jednym... :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 20, 2015, 22:44 »
23 Lipca ma odbyć się specjalna konferencja dotycząca misji Kepler. Ma zostać coś ujawnione. Domyślam się o co może chodzić (nowy wysyp egzoplanet z danych Keplera albo nowe niewielkie egzoplanety w ekosferach). Wszystkiego dowiemy się za 3 dni  :)

Ciekawy nasz tegoroczny lipiec. Najpierw wysyp zdjęć z Plutona a teraz niespodzianki z Keplera  8)
Szkoda tylko, że na Marsie jakoś cicho .....

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 23, 2015, 00:26 »
Pojawia się informacja w różnych mediach o Kepler-452 b, która ma być bardzo podobna do Ziemi. Nie chcę tutaj siać niepotrzebnych plotek, ale różne media społecznościowe o tym huczą i twierdzą, że jutro o 12 pm EST, czyli 18:00 CEST pojawi się ta informacja.

Warto posłuchać jutrzejszej telekonferencji!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 23, 2015, 18:05 »
Nie ma jak się dobić do telekonferencji - okazała się być zbyt popularna. Link do materiałów:
http://www.nasa.gov/keplerbriefing0723

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2015, 10:48 »
Panie i panowie! Doniesiono o istnieniu układu planetarnego HD 219134. Składa się on z 4 planet, z których 3 krążą stosunkowo blisko swojej gwiazdy a czwarta to taki miniaturowy Jowisz.

Z tym z układem są związane dwa ciekawe fakty:
- znajduje się w odległości zaledwie 21 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Kasjopei. Jest to jeden z najbliższych nam znanych układów planetarnych.
- najbliższa gwieździe planeta układu, HD 219134b, jest z pewnością skalista. Jest to zatem najbliższa znana skalista egzoplaneta. Udało się wyznaczyć jej masę (4,5 masy Ziemi) i promień (1,6 promienia Ziemi). Z uwagi na to, że ta planeta krąży z czasem zaledwie 74 godzin, no to możemy się domyśleć, że ta planeta może częściowo stopiona, z aktywnym wulkanizmem.

Jedna z egzoplanet tego układu ma 2,7 masy Ziemi, więc pewnie też jest skalista. Trzeba jednak to jeszcze udowodnić.

Bardzo fajny, "miniaturowy" układ planetarny! Trochę więcej napisałem o tutaj:
http://www.kosmonauta.net/2015/08/hd-219134-pobliski-miniaturowy-uklad-planetarny/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (III kwartał 2015)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2015, 10:48 »