Autor Wątek: Falcon 9 | Nusantara Satu | 13.02.2019  (Przeczytany 160 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline artpoz

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 325
Falcon 9 | Nusantara Satu | 13.02.2019
« dnia: Styczeń 02, 2019, 15:13 »
Numer misji   76
Data   13 lutego 2019, 15:15 czasu polskiego
Miejsce startu   CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania   OCISLY
Rakieta   Falcon 9 Block 5
Ładunek   Nusantara Satu (PSN VI), lądownik księżycowy Beresheet
Masa ładunku   ok. 5000 kg (Nusantara Satu) + 585 kg (Beresheet)
Docelowa orbita   GTO
Klient   PSN, SpaceIL

Nusantara Satu to indonezyjski satelita komunikacyjny, zbudowany przez SSL na zlecenie firmy PT Pasifik Satelit Nusantara (PSN). Wcześniej był on znany pod nazwą PSN VI. Będzie pracował w pasmach C oraz Ku, a swoim zasięgiem obejmie region południowo-wschodniej Azji. Docelowo ważący około 5000 kg satelita trafi na orbitę geostacjonarną i zostanie umieszczony na długości geograficznej 146°E. Jego czas pracy na orbicie szacowany jest na 15 lat.

Drugim ładunkiem podczas tej misji będzie lądownik księżycowy Beresheet izraelskiej firmy SpaceIL. Początkowo był on budowany do udziału w konkursie Google Lunar X Prize, w ramach którego drużyny z całego świata miały zbudować i dostarczyć na powierzchnię Księżyca lądownik i łazik, który będzie w stanie pokonać dystans 500 metrów i przesłać na Ziemię zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie jednak do innych projektów, Beresheet użyje silnika rakietowego do przemieszczenia się na danym dystansie. Po lądowaniu na powierzchni Srebrnego Globu, lądownik ma się ponownie poderwać do lotu, aby wylądować 500 metrów dalej.

Ważący 585 kg lądownik Beresheet ma dotrzeć na Księżyc w ciągu około ośmiu tygodni. Jeśli lądowanie przebiegnie pomyślnie, Izrael stanie się czwartym krajem po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach, któremu uda się dostarczyć ładunek na Księżyc. Będzie to również pierwszy lądownik księżycowy, który nie został zbudowany przez agencję państwową.

Źródło