Autor Wątek: Mars Pathfinder  (Przeczytany 18163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 04, 2018, 09:34 »
Dobre pytanie! Pewnie panele słoneczne zostały nieco przysypane. Ale reszta z pewnością nadal się wyróżnia względem reszty okolicznej powierzchni Marsa!

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 04, 2018, 10:00 »
Ciekawe czy i kiedy sfoci go MRO? Bo wczesniej sfocil go MGS  :)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 04, 2018, 10:45 »
MRO sfotografował obszar lądowania Mars Pathfindera w 2006-2007 roku:
https://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/news/mro-20070111.html

Ne wiem, czy później to nastapiło jeszcze.

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 04, 2018, 11:05 »
Widziałem tą fotkę. Myślałem, że wykonał ją MGS  :)

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #109 dnia: Sierpień 14, 2018, 14:41 »
Ładne podsumowanko badań skał wykonanych przez Sojournera:

The chemical compositions of Martian rocks and soils examined with the Alpha Proton X-ray Spectrometer (APXS) during the Mars Pathfinder 1997 lander mission were not previously fully determined. Preliminary chemical results included major element abundances determined by the incomplete calibration of the X-ray mode. The data collected from the alpha and proton detectors were not previously analyzed due to significant atmospheric contributions to the spectra. The back-up instrument of the Pathfinder Alpha Proton X-ray Spectrometer flight instrument has been used to complete the instrument calibration under simulated Martian conditions at the University of Chicago. The calibrated Pathfinder APXS instrument is capable of measuring concentrations of all major and minor rock-forming elements ranging from carbon through zirconium in atomic number. Therefore, it is capable of constraining the petrology of the measured samples. Final Pathfinder soil and rock sample abundances from the alpha, proton, and X-ray modes have been quantified. The abundances suggest that: 1.) the rocks are covered with various amounts of soil; 2.) the soil-free rocks, on a volatile-free basis, have some element ratios similar to Mars meteorites, yet have different bulk chemistry indicative of more evolved rocks with higher silica abundances; 3.) the carbon and nitrogen contents are below detection limits; and 4.) the alpha mode oxygen reveals excess amounts of oxygen in some samples which is indicative of sample-bound water (contained within minerals or glasses in samples). The presence of some water, up to 4 wt%, in some Pathfinder rocks implies that they may have been altered by some non-igneous process.

http://adsabs.harvard.edu/abs/2003AGUFM.P12C..06F

Szkoda że Sojourner nie miał szczotki na pokładzie by wyczyścić powierzchnię skał z pyłu. Wówczas pomiary byłyby bardziej jednoznaczne  :(

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 12, 2018, 19:22 »
Na You Tubie znalazłem nowy dla mnie filmik pokazujący w skrócie misję Mars Pathfinder! Filmik nosi logo NASA.

https://www.youtube.com/watch?v=3E9BcdFYENg

Pytanie kiedy ten filmik agencja wykonała i czemu oficjalnie go nie pokazała?

Poza tym na filmiku widać, że nocą krajobraz lądowiska jest inny niż w dzień. Chyba pracowici Marsjanie podmienili co trzeba, żeby nie było widać co nie trzeba, jak na poniższym filmie  ;)  :P

https://www.youtube.com/watch?v=f6m3J4JtJ3Q

;D