Strona główna
Pomoc
Szukaj
Zaloguj się
Rejestracja
Witamy,
Gość
.
Zaloguj się
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzień
1 Tydzień
1 Miesiąc
Zawsze
Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Polskie Forum Astronautyczne
»
Plany i rozwój
»
Polski program kosmiczny
»
Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
« poprzedni
następny »
Drukuj
Strony: [
1
]
Do dołu
Autor
Wątek: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku (Przeczytany 73 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ekoplaneta
Weteran
Wiadomości: 8799
Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
«
dnia:
Wczoraj
o 23:27 »
Coś w tym sensie reklamuje Pan Rożek
Co o tym myślicie?
Zapisane
kanarkusmaximus
Administrator
Wiadomości: 24215
Ja z tym nie mam nic wspólnego!
Odp: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
«
Odpowiedź #1 dnia:
Dzisiaj
o 09:11 »
Tu takie mocne podsumowanie:
https://kosmonauta.net/2026/05/osrodek-esa-w-polsce-prace-na-szczeblu-rzadowym/
Tomasz Rożek mocno lobbuje za Katowicami.
Zapisane
Śmieci na orbicie
Słońce bez plam - cykle 24/25
Najsilniejsze rozbłyski 24. cyklu słonecznego
Orionid
Weteran
Wiadomości: 29389
Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
«
Odpowiedź #2 dnia:
Dzisiaj
o 09:20 »
Podróże, jak się po raz kolejny można przekonać, dostarczają inspiracji.
Może mógłby do być kolejny polski wkład w program Artemis.
Wtedy potrzebna byłaby współpraca międzynarodowa.
Warto by było poznać zdanie agencji kosmicznych.
Astronauci ESA wykorzystują jaskinie to treningów.
https://www.esa.int/Science_Exploration/Human_and_Robotic_Exploration/CAVES_and_Pangaea/Join_the_underground_adventure
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/why-esas-astronauts-train-underground-180954835/
Kopalnie wydają się być środowiskiem bardziej ekstremalnym.
https://sanfordlab.org/news/day-life-subterranean-astronaut
2)
MRiT: siedem miast stara się o ośrodek ESA w Polsce; decyzja w najbliższych tygodniach
13.06.2026
(...) Resort podał też, że w grze jest siedem lokalizacji. „W ostatnim czasie odbyły się robocze spotkania z przedstawicielami Gdańska, Wrocławia, Katowic / Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Łodzi, Krakowa, Warszawy i Poznania. Rozmowy pozwoliły zebrać dodatkowe informacje dotyczące potencjału poszczególnych lokalizacji” - czytamy. (...)
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C113459%2Cmrit-siedem-miast-stara-sie-o-osrodek-esa-w-polsce-decyzja-w-najblizszych
Zapisane
kanarkusmaximus
Administrator
Wiadomości: 24215
Ja z tym nie mam nic wspólnego!
Odp: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
«
Odpowiedź #3 dnia:
Dzisiaj
o 14:33 »
Tylko pytanie, czy będzie to w zakresie działania konkretnie tego ośrodka ESA. To chyba bardziej skomplikowane pytanie.
Zapisane
Śmieci na orbicie
Słońce bez plam - cykle 24/25
Najsilniejsze rozbłyski 24. cyklu słonecznego
Polskie Forum Astronautyczne
Odp: Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku
«
Odpowiedź #3 dnia:
Dzisiaj
o 14:33 »
Drukuj
Strony: [
1
]
Do góry
« poprzedni
następny »
Polskie Forum Astronautyczne
»
Plany i rozwój
»
Polski program kosmiczny
»
Centrum badań technologii kosmicznych w Kopalni Wujek na Śląsku