Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1040526 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2655 dnia: Luty 11, 2018, 22:59 »
Ciekawa informacja z tym piachem! Również wydawało mi się, że piach byłby raczej niżej niż wyżej. Warto to jakoś zweryfikować! :) Przyjrzyjmy się zdjęciom z MRO!  8)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2656 dnia: Luty 15, 2018, 08:00 »
Łazik zawrócił z południowego skraju Hematite Ridge i obecnie wędruje w kierunku północno-wschodnim po tym wzniesieniu. Ostatnio opublikowana mapka lokalizacji łazika:



https://mars.nasa.gov/msl/mission/whereistherovernow/?ImageID=9163

Kilka fotek z sol 1962:







https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=#/?slide=1962

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2657 dnia: Luty 15, 2018, 09:03 »
Ciekawe, czy pojedzie do góry, czy nadal w kierunku północno-wschodnim.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2658 dnia: Luty 15, 2018, 09:07 »
Ciekawe, czy pojedzie do góry, czy nadal w kierunku północno-wschodnim.

Hmm Do góry czyli Mount Sharp? Z tego co wiem, łazik przynajmniej przez jakiś czas ma jechać w obranym kierunku północno-wschodnim, by po wykonanych badaniach Vera Rubin Ridge ma zjechać na okolice bogate w glinokrzemiany tzw. Clay Unit  :) W najbliższych tygodniach najprawdopodobniej będzie wykonywane wiercenie w skale za pomocą pechowego wiertła, które zepsuło się w grudniu 2016 r.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2658 dnia: Luty 15, 2018, 09:07 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2659 dnia: Luty 26, 2018, 00:50 »
Curiosity wykryl azotany w kraterze Gale
http://www.pnas.org/content/112/14/4245

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2660 dnia: Luty 26, 2018, 06:40 »
Curiosity wykryl azotany w kraterze Gale
http://www.pnas.org/content/112/14/4245

Zaraz zaraz - to jest publikacja z 2015 roku. Czy dopiero teraz zwróciła większą uwagę NASA i innych?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2661 dnia: Luty 26, 2018, 11:38 »
Mnie publikacje wczoraj podsunal  ;) Robert Zubrin na Facebooku  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2662 dnia: Luty 26, 2018, 18:12 »
Mnie publikacje wczoraj podsunal  ;) Robert Zubrin na Facebooku  :)

To co innego! :) W ogóle warto obserwować nowe publikacje o MSL / dzięki MSL. Czy jest gdzieś na jakiejś grupie Mars Society taka aktywność?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2663 dnia: Luty 26, 2018, 18:28 »
Zubrin na swoim facebookowym fanpage oprocz polityki I innych rzeczy podaje ciekawe artykuly czy publikacje jak o azotanach wykrytych przez Curiosity  :)
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2018, 19:29 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2664 dnia: Luty 26, 2018, 18:43 »
To będę obserwować. Ekoplaneto, wrzucaj także linki o publikacjach. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2665 dnia: Marzec 01, 2018, 11:22 »
Od kilku soli Curiosity testuje nową metodę wiercenia skał.

NASA's Mars Curiosity rover has conducted the first test of a new drilling technique on the Red Planet since its drill stopped working reliably.

This early test produced a hole about a half-inch (1-centimeter) deep at a target called Lake Orcadie -- not enough for a full scientific sample, but enough to validate that the new method works mechanically. This was just the first in what will be a series of tests to determine how well the new drill method can collect samples. If this drill had achieved sufficient depth to collect a sample, the team would have begun testing a new sample delivery process, ultimately delivering to instruments inside the rover. [...]


Images of a new hole on upper Vera Rubin Ridge, Curiosity's current location, suggest this "MacGyvering" is paying off. By leaving the drill in an extended position, engineers were able to practice this freehand drilling for months during testing here on Earth. This hole at Lake Orcadie provides the first insights into how this operation will work in the Martian environment.

If the previous method was like a drill press, holding the bit steady as it extends into a surface, it's now more freehand. The NASA rover is using its entire arm to push the drill forward, re-centering itself while taking measurements with a force sensor. That sensor was originally included to stop the rover's arm if it received a high-force jolt. It now offers Curiosity a vital sense of touch, preventing the drill bit from drifting sideways too much and getting stuck in rock. [...]


In the days ahead, Curiosity's engineers will evaluate the results of this recent test and likely drill again nearby. If enough sample is collected, they will test portioning the sample out, using the rover's Mastcam to estimate how much powder can be shaken from the drill bit.

Though this first test of the drill didn't produce a full sample, Curiosity's science team is excited to see this step on the path back to routine drilling. There's high interest in getting multiple drilled samples from Vera Rubin Ridge, especially from the upper ridge that contains both gray and red rocks. The latter are rich in hematite, an iron oxide mineral that forms in the presence of water. Drilled samples might shed light on the origin of the ridge and the history of its interaction with water. [...]


A tutaj zdjęcie wywierconej skały wraz z powstałym proszkiem



https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA22224

Mam nadzieję, że nowa metoda wiercenia się uda i będziemy mogli badać kolejne próbki ciekawych skał na Vera Rubin Ridge oraz innych okolic a zwłaszcza glinokrzemianów z sąsiedniej formacji. Ciekawe czy taki proszek z powierzchni skały jaki widzimy na zdjęciu łazik mógłby pobrać do swego laboratorium? Skoro zbierał wcześniej piaski z wydm to może i tą kupkę sproszkowanej skały zdołałby jakoś zebrać i wrzucić do swego laboratorium?


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2666 dnia: Marzec 01, 2018, 11:34 »
Przed chwilą znalazłem taką wiadomość:

Mars Strikes Back

It is an exciting time for the Curiosity team. Although the drill was able to create a hole, Mars stubbornly refused to let the drill reach a depth where a rock sample could be collected and has driven Curiosity away from "Lake_Orcadie".

Attempting to evade the dreaded impenetrably hard bedrock, a group of dedicated scientists and engineers established a new drill target "Lake_Orcadie2" roughly 7 inches to the right of the first target.

Obsessed with finding a suitable new drill location, Curiosity will thoroughly characterize this new location with APXS and MAHLI after brushing it with the dirt removal tool while also studying the wall and tailings from first drill hole with a ChemCam LIBS raster and Mastcam imaging.


https://mars.jpl.nasa.gov/msl/mission/mars-rover-curiosity-mission-updates/?mu=sol-1979-mars-strikes-back

Wiercenie jednak idzie z wielkim bólem  :(

I jeszcze fotka z wczoraj



https://mars.jpl.nasa.gov/msl/mission/mars-rover-curiosity-mission-updates/?mu=sol-1979-mars-strikes-back


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24668
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2667 dnia: Marzec 04, 2018, 07:36 »
Curiosity znów wierci
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 4 MARCA 2018

(...) Prawie pięćset marsjańskich soli po poprzednim wierceniu skał przez Curiosity, łazik wykonał kolejne. Te testowe wiercenia nastąpiły podczas sola 1977 (26 lutego 2018). Nowa metoda wiercenia jak na razie nie jest tak precyzyjna jak wcześniejsza. Ponadto, pozostawienie wiertła w pozycji wysuniętej nie pozwala na przesianie wywierconego materiału i przesłanie materiału do instrumentu CHIMRA (Collection and Handling for In-Situ Martian Rock Analysis). Nowa metoda wymaga także innej formy usuwania materiału, który po wierceniu pozostał na wiertle.

Pierwsze, testowe wiercenie zostało nazwane “Lake Orcadie”. Miało ono głębokość około 1 centymetra i służyło określeniu, czy nowa metoda jest wykonalna dla łazika MSL. Dwa dni później wykonano drugie testowe wiercenie (nazwane “Lake Orcadie 2”). To oraz kolejne testowe wiercenia zostaną następnie przeanalizowane przez instrumenty MSL, m.in. w celu określenia, czy nie dochodzi do zanieczyszczeń wywierconych próbek przez sprzęt łazika. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/curiosity-znow-wierci/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2668 dnia: Marzec 04, 2018, 09:39 »
Z tego co czytam na stronie NASA, to nadal trwają próby wiercenia.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2669 dnia: Marzec 04, 2018, 10:04 »
Tak. Ostatnimi dniami byla tylko przerwa na badania geologiczne i meteo  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2669 dnia: Marzec 04, 2018, 10:04 »