Autor Wątek: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)  (Przeczytany 55244 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 792
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #30 dnia: Lipca 03, 2013, 10:44 »
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba też poleci Protonem do Oceanu :D ?

PS: Czym zostanie wyniesiony ten teleskop?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #31 dnia: Lipca 03, 2013, 10:46 »
Jeszcze jedno nagranie:



Czy ktoś widział zdjęcia "po"? Ciekawi mnie, czy jest jakiś krater.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #32 dnia: Lipca 03, 2013, 11:15 »
Tu można poczytać o wpływie tego trującego świństwa na otoczenie nawet bez katastrofy w pierwszych sekundach od startu: http://www.thelivingmoon.com/41pegasus/02files/Space_Debris_04.html

To Sojuzy latają na hipergolach i mają tytanowe kadłuby?

Scorus

  • Gość
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 03, 2013, 13:44 »
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba też poleci Protonem do Oceanu :D ?

PS: Czym zostanie wyniesiony ten teleskop?

Ariane 5.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 03, 2013, 13:44 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #34 dnia: Lipca 03, 2013, 14:14 »
Jeden z przedstawicieli Arianespace powiedział, że można wyprodukować o 1-2 rakiety Ariane 5 więcej w 2014 roku, jeśli będzie na to zapotrzebowanie z rynku.

A że Protonów do końca roku miało być chyba siedem, no to rzeczywiście ktoś z tych już z pewnością opóźnionych startów może się skusić na Ariane 5.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 10768
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #35 dnia: Lipca 03, 2013, 16:02 »
Cytuj
TBD – Astra 2E – Proton-M/Briz-M – Baikonur 200/39
TBD – Sirius FM-6 – Proton-M/Briz-M – Baikonur 200/39
TBD – Kosmos (Globus-1M) – Proton-M/Briz-M – Baikonur 81/24
TBD – Ekspress-AM5 – Proton-M/Briz-M – Baikonur 81/24
TBD – Turksat 4A – Proton-M/Briz-M – Baikonur 200/39
TBD – Inmarsat 5 F1 – Proton-M/Briz-M – Baikonur 200/39

Dokładnie 6 i starty mają być wstrzymane na 2-3 miesiące...ciekawe czy następny start Progressa nie będzie przesuniety?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" - Albert Einstein (1879 - 1955)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #36 dnia: Lipca 03, 2013, 17:37 »
Ciekawy komentarz:
Cytuj
In past 5 yrs, 66% of all Proton launches were ILS commercial, 34% Russian govt. But 80% of the failures -- 4 of 5 -- were govt
(tłum. w ostatnich 5 latach, 66% wszystkich startów Protona były realizowane przez ILS (komercyjnie) a 34% przez rosyjski rząd. 80% z niepowodzeń  - 4 z 5 - nastąpiły podczas lotów rządowych.

Jak gdyby ILS zmuszał do wyższej kontroli jakości od rządu rosyjskiego. Czy może tak być?

Offline CamelXP

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 7
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #37 dnia: Lipca 03, 2013, 23:08 »
Witam,

W jednym z komentarzy pod artykułem o katastrofie pojawił się cennik:

Proton/Breez-M operator Rosja 50-70 mln. USD;
Proton/Breez-M operator ILS 100-120 mln. USD.

Myślę, że tu leży przyczyna niepowodzeń.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #38 dnia: Lipca 03, 2013, 23:54 »
Energia 2 starty 2 udane 100% skuteczności.  Ale kidy to było.
Problem w tym ze takie liczby nie sa wiele warte, przy 2 startach absolutnie o zadnej "skutecznosci" nic nie mozna powiedziec.
To juz taki Saturn V na te 13 startow mial w zasadzie 13 udanych.

Tak z ciekawostek, najbardziej udaną do tej pory rakietą, przynajmniej pod względem procentowo ujmując udane starty - był Atlas II
Atlas V tez jest 100% skuteczne, Delta IV miala jedyna (czesciowa) awarie w okresie probnym (pierwsze 4 starty).
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2013, 00:25 wysłana przez olasek »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #39 dnia: Lipca 03, 2013, 23:55 »
Witamy! :)

Jeśli rzeczywiście nadal występuje taka różnica w cenie pomiędzy rządowymi a komercyjnymi Protonami, to może to oznaczać mniejszą ilość czynności i kadry zajmującej się rakietami po produkcji w przypadku lotów rządowych. No i mamy kroczek do katastrofy.

Na forum naszegospejsflajta pokazało się takie nagranie - dookoła wyrzutni mieszka sporo zwierzątek. :) W tle widać Protona przygotowywanego do startu.  :o


Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2251
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #40 dnia: Lipca 04, 2013, 13:39 »
Hmm, Borys, orientujesz się dlaczego Rosjanie napisali, że obawiają się o skażenie "naftą (kerosene)"? W ich nazewnictwie UDMH to też nafta? A swoją drogą nic nie napisali o skażeniu N2O4, co mnie trochę dziwi, bo jak była ta wielka katastrofa rakiety wojskowej, kiedy odpalił drugi stopień na ziemi, to przecież o skażeniu mówiono niemal od razu - no i część ludzi obrażenia od oparów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #41 dnia: Lipca 04, 2013, 15:59 »
A ja znów zadam pytanko - czy są już jakieś zdjęcia terenu po katastrofie?

Borys

  • Gość
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #42 dnia: Lipca 04, 2013, 17:44 »
Hmm, Borys, orientujesz się dlaczego Rosjanie napisali, że obawiają się o skażenie "naftą (kerosene)"? W ich nazewnictwie UDMH to też nafta?

Nie wiem, gdzie tak napisali, ale to jest bzdura. Nafta jest tutaj najmniejszym problemem (pod warunkiem, że jakakolwiek była - leciał DM-2?). "Kerosene" to po rusku "niefta", UDMH to "geptyl".

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #43 dnia: Lipca 04, 2013, 21:20 »
Tego chyba nie było:

Cytuj
Kazachskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych potwierdziło brak ofiar. Ewakuowano jedynie najbliższy personel w związku z pożarem i rozpyleniem kilkuset ton toksycznych substancji, głównie paliwa, jakie znajdowały się na pokładzie rakiety. Według ministerstwa przyczyna wypadku mogła zaistnieć po stronie silnika 1. członu rakiety.

Sytuację pożarową i toksykologiczną znacznie poprawił deszcz, który wkrótce potem spadł na terenem kosmodromu. Najbliższe miasto, wynajmowane i zarządzane przez Rosjan, znajduje się 60 kilometrów od stanowiska startowego i wypadek raczej nie będzie miał na nie żadnego wpływu.

Koszty katastrofy nie są jeszcze znane. Rakieta była ubezpieczona na 182 miliony USD.
Go Elon, Go!!!

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 10768
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #44 dnia: Lipca 04, 2013, 21:23 »
A ja znów zadam pytanko - czy są już jakieś zdjęcia terenu po katastrofie?

Są, ale jak to u Rosjan zawsze bywa nie są dostępne dla publiczności ;(
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" - Albert Einstein (1879 - 1955)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #44 dnia: Lipca 04, 2013, 21:23 »