Autor Wątek: Dragon 2 - pad abort test  (Przeczytany 12926 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

• Weteran
Dragon 2 - pad abort test
« dnia: Maj 03, 2015, 18:53 »
Zbliża się termin pad abort testu statku Dragon 2 firmy SpaceX, zakładam zatem oddzielny wątek.

NASA w ramach programu Commercial Crew Program (CCP) wymaga wyposażenia statków załogowych w systemu ucieczkowe LES (launch escape system), które umożliwiają uratowanie załogi w razie awaryjnej sytuacji jeszcze na stanowisku startowym lub we wczesnej fazie lotu.

W ramach CCP wymagane są dwa testy:
- pad abort test - test zadziałania systemu jeszcze na stanowisku startowym,
- in-flight abort test - już podczas lotu rakiety.

Konkurent SpaceX - Boeing planuje przeprowadzenie tych testów dopiero w 2017 r., natomiast SpaceX o wiele wcześniej. Pierwotnie miały odbyć się wiele miesięcy temu, w ubiegłym roku, ale wielokrotnie były odkładane, a aktualny termin to 6 maja 2015 r.

Pad abort test odbędzie się nie z wierzchołka rakiety, ale ze specjalnej platformy przygotowanej do tego celu na wyrzutni SLC-40 na Przylądku. Poniżej rysunek przygotowanej kratownicy oraz trajektoria lotu kapsuły:

System LES zaprojektowany przez SpaceX jest innowacyjny. W odróżnieniu od dobrze znanych nam wieżyczek zamontowanych do kapsuł Apollo czy Sojuz, które w razie czego gwałtownie wyciągały je w górę, by potem w odpowiedniej odległości od wyrzutni mogły wylądować na spadochronach, tutaj będą wykorzystane silniczki SuperDraco, które wypchną kapsułę w górę. Lądowanie jednak również będzie odbywało się przy użyciu spadochronów.

In-flight abort test prawdopodobnie odbędzie się w ciągu kilku następnych miesięcy.

Artykuł na NSF: http://www.nasaspaceflight.com/2014/08/dragon-v2-rely-parachutes-landing/.

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon 2 - pad abort test
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2015, 01:02 »
SuperDraco w przeciwieństwie do wieżyczek jest integralną częścią Dragona, więc można się spodziewać, że kapsuła może zrobić "padakę" w niemal dowolnym momencie wznoszenia się Sokoła?

LooZ^

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2015, 02:27 »
"Padakę" = "Odrzut pojazdu od rakiety"?

Offline mars76

• Weteran
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2015, 05:51 »
Kapsuła z tego testu ma być ponoć wykorzystana również w teście abortowym w locie ; dobrze , bo to oszczędność ( super ze zełożyłeś ten wątek , myśle ,że będzie to gorący topic)
p.s.
O której naszego czasu odbędzie się test ( chyba popołudniu?)

Offline deathrider

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2015, 09:46 »
11:00 UTC 6 May 2015 -> u nas bedzie chyba o 13stej

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 04, 2015, 11:41 »
"Padakę" = "Odrzut pojazdu od rakiety"?

Takie humorystyczne słówko od pad, które to oznacza:)

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2015, 13:06 »
A ja myślałem, że "pad" oznacza wyrzutnię...

Offline mars76

• Weteran
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 04, 2015, 13:23 »
Nie jestem pewny ale chyba u nas bedzie później ; różnica jest ok 6 godzin jesli nic nie poknocilem

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2015, 08:27 »
Sekwencja testu z apdejtu SpaceX:

T-0:        The eight SuperDracos ignite simultaneously and reach maximum thrust, propelling the spacecraft off the pad.

T+.5s:    After half a second of vertical flight, Crew Dragon pitches toward the ocean and continues its controlled burn. The SuperDraco engines throttle to control the trajectory based on real-time measurements from the vehicle’s sensors.

T+5s:     The abort burn is terminated once all propellant is consumed and Dragon coasts for just over 15 seconds to its highest point about 1500 meters (.93 mi) above the launch pad.

T+21s:   The trunk is jettisoned and the spacecraft begins a slow rotation with its heat shield pointed toward the ground again.

T+25s:   Small parachutes, called drogues, are deployed first during a 4-6 second window following trunk separation.

T+35s:   Once the drogue parachutes stabilize the vehicle, three main parachutes deploy and further slow the spacecraft before splashdown.

T+107s: Dragon splashes down in the Atlantic Ocean about 2200 meters (1.4 mi) downrange of the launch pad.

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2015, 11:03 »
Artykuł, a w nim nowe zdjęcia Dragona V2 oraz schemat testu:

http://www.spacex.com/news/2015/05/04/5-things-know-about-spacexs-pad-abort-test

GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2015, 16:56 »
Nie jestem pewny ale chyba u nas bedzie później ; różnica jest ok 6 godzin jesli nic nie poknocilem

UTC to czas uniwersalny. Zatem to jakaś 5 rano na Florydzie, 4 w centralnych USA i 3 w Kilofornii.

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2015, 17:08 »

Okno startowe dla testu (celują w jego początek) trwa od 11:00 do 20:00 UTC, czyli 13:00-22:00 CEST.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Air Q

• Weteran
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2015, 19:13 »
Przed chwilą wykonano test silników, czyli droga do jutrzejszego testu chyba otwarta.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 05, 2015, 19:28 »
Zdjęcie ze strony SpaceX:

oraz schemat przebiegu testu:

http://www.spacex.com/news/2015/05/04/5-things-know-about-spacexs-pad-abort-test