Autor Wątek: Sierra Space / Dream Chaser  (Przeczytany 264199 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2781
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #255 dnia: Sierpnia 07, 2014, 23:18 »
SNC chce już w 2016 wystartować swoim motylkiem:) ciekawe na ile to marketing a na ile realność i zastanawia mnie liczba aż 5 lotów testowych ( 2 bezzałogowe i 3 chyba z załogą) ale jak na najbiedniejszą firmę w programie CCP mądrze biorą przykład np z programu SLS i dbają o poparcie w jak największej ilości stanów USA.
Więcej info :
http://florydziak.blogspot.com/2014/08/2016.html
http://www.parabolicarc.com/2014/08/06/sierra-nevada-expanding-dream-chaser-team/

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2781
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #256 dnia: Sierpnia 08, 2014, 18:43 »
SNC zrealizowała już 90% programu kwalifikacyjnego z CCP i tej jesieni planują serie lotów szybowcowych ,
Zostały im tylko 2 punkty do zrealizowania i tylko czekać na swoją szansę w dostarczaniu załóg do ISS ; ostatnio się też chwalą ,że ich skrzydlak może polecieć każdą rakietą  więc nie strasznę im sankcje ze strony Kremla.
http://www.parabolicarc.com/2014/08/08/sierra-nevada-eyes-dream-chaser-test-flights-fall/#more-53120

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8799
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #257 dnia: Sierpnia 09, 2014, 09:07 »
SNC zrealizowała już 90% programu kwalifikacyjnego z CCP i tej jesieni planują serie lotów szybowcowych ,
Zostały im tylko 2 punkty do zrealizowania i tylko czekać na swoją szansę w dostarczaniu załóg do ISS ; ostatnio się też chwalą ,że ich skrzydlak może polecieć każdą rakietą  więc nie strasznę im sankcje ze strony Kremla.
http://www.parabolicarc.com/2014/08/08/sierra-nevada-eyes-dream-chaser-test-flights-fall/#more-53120

Na Falconie 9 też miniwahadłowiec poleci? Czy to tylko propaganda?  ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #258 dnia: Sierpnia 09, 2014, 10:28 »
"Może polecieć" a "poleci" to są zupełnie różne stwierdzenia.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #258 dnia: Sierpnia 09, 2014, 10:28 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #259 dnia: Sierpnia 09, 2014, 10:43 »
Integracja z każdą rakietą oznaczałaby dłuższą analizę parametrów lotu, określeń przedziałów wznoszenia, gdzie mogą np. występować nadmierne wibracje, sprawdzenia kwestii infrastruktury naziemnej, operacji przy starcie oraz budowy jakiegoś adaptera pomiędzy górnym stopniem a tym mini-promem.

Więc zdecydowanie tylko "może polecieć". :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #260 dnia: Sierpnia 09, 2014, 11:46 »
Egzemplarz testowy będzie latał jesienią, natomiast Lockheed-Martin przystąpił już do budowy pierwszego egzemplarza orbitalnego, który ma polecieć na orbitę w listopadzie 2016 (jeszcze bez załogi).

Jest już pierwszy kawałek, oczywiście kompozytowy:



Więcej: http://www.sncspace.com/press_more_info.php?id=405

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1072
  • 68-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #261 dnia: Sierpnia 09, 2014, 12:38 »
Egzemplarz testowy będzie latał jesienią, natomiast Lockheed-Martin przystąpił już do budowy pierwszego egzemplarza orbitalnego, który ma polecieć na orbitę w listopadzie 2016 (jeszcze bez załogi).

Więcej: http://www.sncspace.com/press_more_info.php?id=405q
Czy to bedzie ten sam egzemplarz testowy ktory sie rozbil czy calkiem nowy ?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #262 dnia: Sierpnia 09, 2014, 13:36 »
Nowego na pewno nie budowali. Natomiast nie mamy pojęcia jak bardzo się poturbował, chociaż brak jakichkolwiek informacji czy zdjęć sugeruje, że bardzo. Ale z drugiej strony ma on służyć tylko do lotów szybowcowych, więc połatanie skorupy nie było chyba wielkim problemem.

Zresztą po to robi się takie testy, by wyłapać wszystkie błędy konstrukcji ryzykując nawet rozbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8799
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #263 dnia: Sierpnia 09, 2014, 13:58 »
Egzemplarz testowy będzie latał jesienią, natomiast Lockheed-Martin przystąpił już do budowy pierwszego egzemplarza orbitalnego, który ma polecieć na orbitę w listopadzie 2016 (jeszcze bez załogi).

Jest już pierwszy kawałek, oczywiście kompozytowy:



Więcej: http://www.sncspace.com/press_more_info.php?id=405

Ja już nie mogę się doczekać fotek i filmików z tych testów, o transmisjach z lotów na LEO już nie wspominając  :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2781
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #264 dnia: Sierpnia 20, 2014, 17:41 »
Pozwolę sobie zacytować Marka " Florydziaka" Tym razem nowości z okolic Sierra Nevada i ich pojazdu Dream Chaser. Jak informuje Parabolic Arc, Sierra Nevada postanowiła nie używać swojego słynnego, trzęsącego się silnika na gumę i gaz rozweselający w pojeździe Dream Chaser. Oficjalnie powodem jest to że firma kupiła firmę ORBITEC wraz z jej technologią małych silników na paliwo ciekłe. Silnik taki jest wielokrotnego użycia i w odróżnieniu od gumowego silnika nie wymaga wymiany po każdym locie.

Silniki VCCW firmy ORBITEC są bardzo ciekawe - dzięki zjawisku wiru w komorze spalania, spalanie następuje w jej środku co powoduje że sama komora jak i dysza wylotowa się mniej nagrzewają, dzięki czemu mogą być zbudowane z tańszych i lżejszych materiałów.
http://florydziak.blogspot.com/2014/08/guma-nie-poleci-w-kosmos.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8799
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #265 dnia: Sierpnia 20, 2014, 17:46 »
To chyba dobra wiadomość  :) Oby tylko miniskrzydlakowi na tych silnikach dobrze się latało.  8)
A czy te silniki ORBITECa są przetestowane - czyli czy latały już w kosmos?

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #266 dnia: Sierpnia 20, 2014, 19:43 »
A czy te silniki ORBITECa są przetestowane - czyli czy latały już w kosmos?

Prawie w kosmos :)



Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #267 dnia: Sierpnia 24, 2014, 22:37 »
Ukazał się interesujący wywiad z Markiem Sirangelo. Oto kilka interesujących detali:

- testy lotów ślizgowych, bezzałogowe jak i załogowe, będą przeprowadzane od jesieni tego roku do 2015,
- pierwszy testowy lot bezzałogowy jest planowany - jak wiemy - w listopadzie 2016; będzie to lot w pełni autonomiczny (test z października 2013, gdy DCh uległ pewnym zniszczeniom, był częściowo kontrolowany z ziemi),
- rakietą będzie, zarówno w testach jak i wlotach do ISS, Atlas V-412 (Atlas został wybrany ze względu na większą gwarancję bezpieczeństwa niż inne rakiety),
- DCh będzie lżejszy niż CST-100 (!), zatem wystarczy słabszy 2. stopień Centaur,
- drugi, a pierwszy testowy lot załogowy DCh odbędzie się przed końcem 2017 r.,
- weźmie w nich udział dwóch astronautów, w tym jeden lub dwóch byłych astronautów NASA, dowódców STS, którzy już pracują w SNC (są to Steve Lindsey i Lee Archambault),
- nie wiadomo jeszcze, czy drugim astronautą nie będzie któryś z NASA,
- ze względu na zmniejszenie przez Kongres funduszy na CCP, pierwszy kontraktowy lot do ISS prawdopodobnie przesunie się na 2018 r.

Źródło (trzy części wywiadu):
http://www.americaspace.com/?p=65868
http://www.americaspace.com/?p=66000
http://www.americaspace.com/?p=66192

Część 4. wkrótce.

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #268 dnia: Sierpnia 24, 2014, 23:01 »
Wcześniej było mówione o atlasie w wersji 402, również dla cst. Zmienili decyzję?
Go Elon, Go!!!

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2781
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #269 dnia: Sierpnia 25, 2014, 05:56 »
Ukazał się interesujący wywiad z Markiem Sirangelo. Oto kilka interesujących detali:

- testy lotów ślizgowych, bezzałogowe jak i załogowe, będą przeprowadzane od jesieni tego roku do 2015,
- pierwszy testowy lot bezzałogowy jest planowany - jak wiemy - w listopadzie 2016; będzie to lot w pełni autonomiczny (test z października 2013, gdy DCh uległ pewnym zniszczeniom, był częściowo kontrolowany z ziemi),
- rakietą będzie, zarówno w testach jak i wlotach do ISS, Atlas V-412 (Atlas został wybrany ze względu na większą gwarancję bezpieczeństwa niż inne rakiety),
- DCh będzie lżejszy niż CST-100 (!), zatem wystarczy słabszy 2. stopień Centaur,
- drugi, a pierwszy testowy lot załogowy DCh odbędzie się przed końcem 2017 r.,
- weźmie w nich udział dwóch astronautów, w tym jeden lub dwóch byłych astronautów NASA, dowódców STS, którzy już pracują w SNC (są to Steve Lindsey i Lee Archambault),
- nie wiadomo jeszcze, czy drugim astronautą nie będzie któryś z NASA,
- ze względu na zmniejszenie przez Kongres funduszy na CCP, pierwszy kontraktowy lot do ISS prawdopodobnie przesunie się na 2018 r.

Źródło (trzy części wywiadu):
http://www.americaspace.com/?p=65868
http://www.americaspace.com/?p=66000
http://www.americaspace.com/?p=66192

Część 4. wkrótce.
Fajna strona , którą podałeś w linkach ; do tej pory byłem przekonany , że skrzydlak jest najcięższym zawodnikiem z całej rundy CCP a tu niespodzianka ( w takim razie Boeing naprawdę poszedł na łatwiznę i wykorzystał chyba najbardziej sprawdzone ale i stare technologie w produkcji swojej kapsuły)
pozdrawiam

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #269 dnia: Sierpnia 25, 2014, 05:56 »