Autor Wątek: Sierra Space / Dream Chaser  (Przeczytany 264203 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 4073
  • Let there be Space!
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #315 dnia: Marca 19, 2015, 12:33 »
nie nie, spokojnie :)  na Połowicę jest osobny rozdział, podobnie na ukochane dzieciaki.
A Muska niekoniecznie kocham hehe, ale darzę pełnym podziwem.
Leć Elon na Marsa...leć...i nie wracaj.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #316 dnia: Kwietnia 05, 2015, 16:08 »
Ukazał się artykuł oparty na rozmowie z Markiem Sirangelo, wiceprezesem SNC. Przebija z niego umiarkowany optymizm. Sirangelo mówi o trzech wersjach rozwojowych:
- załogowa dla CCP (transport ludzi i cargo na ISS),
- poszerzone możliwości w lotach zalogowych: serwisowanie satelitów, usuwanie śmieci itp.,
- automatyczna (bezzałogowa) jako platforma dla satelitów badawczych.

Wszystkie te trzy wersje są ponoć obecnie rozwijane. Nie padło nic o domniemanej współpracy ze Stratolaunch System, ale domyślam się, że może tu chodzić o trzecią wersję.

Wersja pierwsza - ta, która przegrała w CCP, mimo wszystko podobno żyje i jest budowana we współpracy z Lockheedem Martinem. W tym roku mają odbyć się jeszcze jakieś testowe loty (poza tym kończone są ostatnie milestones jeszcze w ramach CCiCap).

Najbardziej przyszłościowo wygląda wersja druga. DCh ma być wyposażony w śluzę powietrzną. Będą możliwe wyprawy na wysokość ok. tysiąca mili morskich (ponad 1800 km), z miesięcznym pobytem na orbicie 2-3 osobowej załogi. Liczą na pierwszy lot orbitalny w 2018 r. oraz na współpracę europejskich, głownie niemieckich firm, jak i DLR.

Źródło: http://www.satellitetoday.com/launch/2015/03/31/sierra-nevada-corporation-details-future-dream-chaser-mission-concepts/

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6544
  • Realista do bólu;-)
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #317 dnia: Kwietnia 05, 2015, 16:19 »
Tz. nie chce aby ktos mnie zle zrozumial, ale skrzydlak sie do lotow transportowych niezbyt nadaje. Jest po prorstu ciezszy. Nie wiem, czy sprawdzilby sie w tej roli.  Z powazaniem
                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 24218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #318 dnia: Kwietnia 05, 2015, 17:36 »
Misja załogowa na 1800 km? To by było coś ciekawego! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #318 dnia: Kwietnia 05, 2015, 17:36 »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #319 dnia: Kwietnia 05, 2015, 18:10 »
A to ci numer!
W 2015 mamy takie wzmożenie technologiczne, że możnaby ogłosić wyścig kosmiczny pełną gębą. Normalnie jak za zimnej wojny i do tego wystarczą amerykańskie firmy:)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6544
  • Realista do bólu;-)
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #320 dnia: Kwietnia 05, 2015, 18:53 »
Misja załogowa na 1800 km? To by było coś ciekawego! :)
               ... no to byloby niezle osiagniecie. Shuttle podczas misji do Hubble wariowaly juz komputery, a on lata na orbicie okolo 550km .Operowanie przez SD na tej wysokosci to bylby duzy skok jakosciowy. No i co wazne, w okolicach 1000 km jest od groma zlomu jaki udalo nam sie wyprodukowac przez lata "ekspansji", jest w czym "grzebac";-) A gdyby jeszcze cos z tego sie udalo odzyskac ... Z powazaniem
                                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #321 dnia: Kwietnia 05, 2015, 19:26 »
Tz. nie chce aby ktos mnie zle zrozumial, ale skrzydlak sie do lotow transportowych niezbyt nadaje. Jest po prorstu ciezszy. Nie wiem, czy sprawdzilby sie w tej roli.

Można na to spojrzeć z drugiej strony. SNC planuje Atlasa V, a właściwie jakąś jego konkretną wersję. Można wyliczyć, co wówczas dałoby się osiągnąć przy statku o znanej masie: ile ludzi i ile sprzętu na jaką wysokość można wynieść. Widać, że do 1.800 km da się zrobić coś rozsądnego z DCh.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #322 dnia: Kwietnia 05, 2015, 19:32 »
Misja załogowa na 1800 km? To by było coś ciekawego! :)

Myślę, że wypowiedzi Sirangelo należy traktować także jako element PR-owy, czyli ogłoszenie: wejdźcie w to, bo naprawdę warto. By ocenić szanse na realizację tych zamierzeń dobrze byłoby wiedzieć, jakie w tej chwili mają zapewnione finansowanie.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #323 dnia: Kwietnia 05, 2015, 20:20 »
Operowanie przez SD na tej wysokosci to bylby duzy skok jakosciowy. No i co wazne, w okolicach 1000 km jest od groma zlomu jaki udalo nam sie wyprodukowac przez lata "ekspansji", jest w czym "grzebac";-) A gdyby jeszcze cos z tego sie udalo odzyskac ... Z powazaniem
                                                                                  Adam Przybyla

Jeśli chodzi o recykling części trzeba się zastanowić, czy satelita biorca nie powinien lecieć z pojazdem (czy to załogowym czy bez) inżynieryjnym.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #324 dnia: Kwietnia 08, 2015, 21:03 »
SNC przypuszcza ofensywę medialną. Ukazał się filmik reklamowy pokazujący DCh w misji CRS-2 - transport cargo na ISS.

Pokazują na nim, że start będzie mógł odbywać się na Atlasie V lub Ariane 5 (o Falconie 9 już cicho). Do DCh będzie dołączony jakiś łącznik (dodatkowy moduł serwisowy?), wyposażony w panele baterii słonecznych. Domyślam się tylko, że będzie on m.in. służył jako przejściówka między IBDM (bo w ten system cumowania miały być zdaje się wyposażone załogowce w ramach CCP), a znacznie większym CBM, który jest standardem w amerykańskiej części ISS (a do ogona DCh chyba by się nie zmieścił ;))


Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2483
  • "Per aspera ad astra"
GG 8698011

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #326 dnia: Czerwca 20, 2015, 20:33 »
SN ma jeszcze zaległe milestones z poprzedniej rundy CCP (zresztą inni też) nazywanej CCiCap. M.in. swobodny lot testowy. Pierwszy taki test według SNC przebiegł pomyślnie, tyle że zakończył się znacznymi zniszczeniami statku (jak znacznymi - tego nigdy nam nie powiedziano).

NASA podała na blogu CCP, że trwają przygotowania do drugiego testu, który ma odbć się w drugiej połowie roku. Oto aktualne zdjęcie mini-skrzydlaka (bez nosa):



Źródło: https://blogs.nasa.gov/commercialcrew/2015/06/19/dream-chaser-prepares-for-flight/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #327 dnia: Lipca 03, 2015, 20:28 »
Na "Aviation Week" ukazał się pod koniec kwietnia artykuł pod wymownym tytułem: "Sierra Nevada Continues To Push Its Dream Chaser". Artykuł - niestety - odpłatny. Ale na NSF ktoś wkleił rysunki, które zdaje się pochodzą z tego artykułu. Są one zgodne z filmikiem, który wkleiłem tutaj w kwietniu.

Zdjęcia pokazują DCh z modułem stanowiącym - chyba - dodatkowy moduł serwisowy, oraz DCh zamontowanym na Atlasie V i na Ariane 5:



Rzeczony artykuł: http://aviationweek.com/space/sierra-nevada-continues-push-its-dream-chaser

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #328 dnia: Listopada 22, 2015, 16:33 »
Test atmosferyczny, który miał zostać przeprowadzony w drugiej połowie czy pod koniec tego roku, ma odbyć się na początku przyszłego.

Równocześnie trwają prace nad egzemplarzem DCh przeznaczonym do testów orbitalnych - wykonuje go Lockheed Martin. Jak mówi Mark Sirangelo - szef SNC, będzie najbardziej zaawansowana struktura kompozytowa jaką kiedykolwiek zbudowano.

Na zdjęciu widać egzemplarz do testów atmosferycznych, a na drugim planie powstający egzemplarz orbitalny:



http://www.compositesworld.com/news/dream-chaser-preparing-for-second-flight-test

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6854
Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #329 dnia: Listopada 22, 2015, 21:53 »
Na NSF pokazano zdjęcie, które prawdopodobnie przedstawia egzemplarz DCh do testów atmosferycznych po feralnym lądowaniu w 2013 r.:


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sierra Nevada / SpaceDev Dream Chaser
« Odpowiedź #329 dnia: Listopada 22, 2015, 21:53 »